Eskişehir Valiliği'nden 10 Kasım'a özel video Eskişehir Valiliği'nden 10 Kasım'a özel video

Eskişehir Vilayet Meydanı’nda gerçekleştirilen anma töreni Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Ardından Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05’te siren sesleri eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra İstiklal Marşı okundu ve bayraklar yarıya indirildi. Anma töreninde Kılıçoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Yağız Efe Türkmenler, 'Bir tutkudur Mustafa Kemal' adlı şiirini okudu. 

“FİKİRLERİ, İDEALLERİ VE YOL GÖSTERİCİLİĞİ DEVAM EDİYOR”
Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Eskişehir Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Gökhan Gökçe, “Biz Türk milleti olarak Atatürk’ün fiilen öldüğüne inanırız ancak fikirleri, idealleri ve yol gösterici yönüyle Mustafa Kemal zihinlerde ve kalplerde yaşamaya devam etmektedir. Atatürk sıradan bir lider değildir. Cumhuriyetin 100. yıl hedeflerini ve daha nice yüz yılları konuştuğumuz günümüzde kendisi de muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak hedefini ve buna ulaşmak için başlattığı atılımlarla günümüzdeki büyük Türkiye’yi işaret etmiştir. Yalnız 10 kasımlarda değil her zaman Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler üzerine düşünüyor ve harekete geçiyoruz. Cumhuriyete sahip çıkmak ve cumhuriyeti bize emanet edenlere layık olmak için gece gündüz çalışıyoruz. Ülkemizi hedeflerine ulaştırarak dünyanın en büyük kalkınmış, her yönden tam bağımsız Türkiye’yi dünya sahnesinde ayakta alkışlatmak boynumuzun borcudur. Atatürk’ü anlamak ve anmak yalnızca sözle değil icraatla mümkündür” dedi. Anma programı Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl Nutku’nun bir kesitinin yayınlanmasıyla sona erdi.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER DE KATILDI
Gerçekleştirilen anma törene; Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Garnizon Komutanı Hava Orgeneral İsmail Güneykaya, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, siyasi parti temsilcileri, şehit aileleri ve gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Meltem Karakaş | Eskişehir Net Haber Merkezi