Devlet Bankası duyurdu: Emekliye tek kalemde 50 bin lira verilecek Devlet Bankası duyurdu: Emekliye tek kalemde 50 bin lira verilecek

2024 yılı itibarıyla 17.002,12 TL olarak belirlenen asgari ücretin yetersiz bulunduğu ve ara zam beklentisinin yüksek olduğu bir dönemde, TCMB'nin yayımladığı yılın ilk enflasyon raporu konuya netlik getirdi.

Raporda, 2024 yılı için asgari ücrete herhangi bir ara zam yapılmayacağı vurgulanarak, bu durumun parasal sıkılığı artırarak dezenflasyon sürecine önemli bir katkı sağlayacağı belirtildi. Bu açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın daha önceki açıklamalarıyla uyumlu bir şekilde gelmiştir.

Raporda, son yıllarda asgari ücretin yılda iki defa güncellenmesinin talep üzerindeki etkisinin giderek baskın hale geldiği vurgulanmıştır. Ancak 2024 yılında asgari ücretin sadece bir kez güncellenecek olması, parasal sıkılaştırmanın etkinliğine yılın ikinci çeyreğinde katkı sağlayacak.

Ancak TCMB'nin bu beklentisi ışığında, asgari ücretlilerin yıl sonuna kadar yüzde 36, ilk altı ayda ise yaklaşık yüzde 20-25 arasında bir kayıp yaşayacağı ifade edilmiştir. Bu durum, asgari ücretin yılın büyük bir kısmında açlık sınırının altında kalacağını göstermektedir.

Raporda ayrıca, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcamasının 2024 Ocak ayı itibarıyla 15 bin 48,89 TL'ye ulaştığı, yoksulluk sınırının 49 bin 19 TL olduğu, bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyetinin ise 19 bin 630 TL olarak belirlendiği bilgilerine yer verilmiştir. Raporda, ücretlerdeki artışların enflasyon üzerindeki olumsuz etkilerine değinilirken, yüksek kar ve rant rakamlarının enflasyona etkisi göz ardı edildiği, dünya çapında ekonomistlerin bu konuda yaptığı çalışmalara ise raporda yer verilmediği dikkat çekmektedir.

Kaynak: Eskişehir. Net Haber Merkezi