TÜİK'in Aralık ayında açıkladığı enflasyon verilerinin ardından, 2024 yılı asgari ücreti 17 bin lira olarak belirlendi.

Bu kararın ardından, asgari ücretli çalışanların net maaşlarını 22 bin 102 liraya çıkarmak için bir formül geliştirildi.

Asgari ücret, bir işletmenin bir çalışana ödeyebileceği en düşük aylık ücret olarak resmi kayıtlarda yer alıyor ve yasal düzenlemelere göre, haftada 45 saatin üzerinde çalışan işçilere tam zamanlı çalışma koşullarında ek ödeme yapılması gerekiyor.

Çoğu çalışan için asgari ücret, çalışma saatlerinden bağımsız olarak düşünülse de yasal düzenlemelere göre, haftada 45 saatin üzerinde çalışan işçilere tam zamanlı çalışma koşullarında ek ödeme yapılması gerekiyor.

Asgari ücret, haftada 45 saatlik bir çalışma için belirlenen minimum ücret olarak hesaplanıyor ve bu durum 2024 yılında saat başına 377.82 TL'ye denk geliyor.

Ancak İş Kanunu'na göre, işverenler haftalık 45 saatin üzerinde çalıştırdıkları asgari ücretli çalışanlara her bir fazla çalışma saati için 566.73 TL ödeme yapmak zorunda.

Bir işçinin günlük 9 saat ve haftanın 6 günü çalışması, kanunen yasaklanmış olan asgari ücretin altında bir ödeme anlamına gelir.

Haftalık 45 saatlik çalışma süresine ek olarak 9 saat daha fazla çalıştığı için, işçiye ödenecek minimum aylık ücretin 22,102 TL olması gerekiyor.

İş Mahkemeleri, bu tür davaları incelediklerinde genellikle işçiyi haklı bulmakta ve çalışana ödenmesi gereken eksik ücretlerin davaya konu olan dönem boyunca ödenmesine karar veriyor.

Kaynak: Haber Merkezi