Eskişehir'de korkutan yangın: Ahır alev alev yandı! Eskişehir'de korkutan yangın: Ahır alev alev yandı!

Laiklik ilkesi, 1924 Anayasası’na 5 Şubat 1937 tarihinde yapılan değişiklikle; 2. maddeye devletin nitelikleri olarak “TÜRKİYE Cumhuriyeti Cumhuriyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır” biçiminde girmiştir. Daha sonra 1961 Anayasası’nda ve son olarak 1982 Anayasası’nın 2. maddesinde laiklik ilkesi Cumhuriyetimizin nitelikleri arasına “TÜRKİYE Cumhuriyeti, toplumun huzur, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir” şeklinde yer almıştır. Anayasamızın 4. maddesinde laiklik ilkesi, değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez temel nitelikleri arasında sayılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti'nin temel niteliği olarak laiklik, 5 şubat 1937 yılında anayasasının değiştirilmez hükümleri arasına girdi. CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, bu devrimin 87. yıldönümünde bir mesaj yayımladı.

"Asla vazgeçmeyeceğiz"

Arslan mesajda şu cümelelere yer verdi; "Laiklik ilkesi, din, vicdan ve ibadet hürriyetinin güvencesi olması yanında, aklın, bilimin, hukukun üstünlüğünün esas alındığı onurlu ve ortak bir yaşam biçiminin de temelini oluşturur. Laiklik ilkesinin Anayasaya girişinin 87'nci yıldönümünde, Cumhuriyetimizin demokratik, sosyal-hukuk devleti olma nitelikleri ile demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin teminatı olan laiklik ilkemizin korunması ve uygulanması için mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi