Birleşmiş Milletlerin 2022 yılını “Uluslararası Cam Yılı” olarak ilan ettiği ve dünyanın birçok noktasında sergilerin açıldığı bir dönemde Eskişehir, sanata ve sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Sanatseverleri birbirinden özel sergilerle buluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, cam sanatçısı Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ağatekin’inArafadlı cam heykeller sergisini tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan Kent Müzeleri Kompleksi’nde düzenlenen açılışla sanatseverlerle buluşturdu.

Açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, belediye bürokratları, sanatçılar, akademisyenler, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri ve sanatseverler katıldı.

Yapılan açılış büyük ilgi görürken burada konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, “Bildiğiniz üzere 2022 Birleşmiş Milletler tarafından Cam Yılı ilan edildi. Eskişehir cam konusunda çok önemli bir geçmişe ve kültüre sahip bir şehir. Bu topraklarda milattan önce 3 binli yıllardan başlayan bir süreç var. Eskişehir, Friglerden beri cama sahip çıkmıştır. Özellikle Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünün 2004’te açılmasıyla bu süreç hızlanmıştır. Cam Dostları Grubunun kurulmasıyla süreç vücut bulmuş ve bugünkü bu özel müze, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen Başkanımızın destekleriyle Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak 2007 yılından beri hizmet vermektedir. Müzemizin kurulup, gelişmesine katkı sağlayan başta Başkanımız Yılmaz Büyükerşen olmak üzere tüm emek verenlere teşekkür ediyorum. Bu özel sergiye de tüm sanatseverleri davet ediyorum.” dedi.

 Cam Sanatçısı Prof. Dr. Mustafa Ağatekin ise, Eskişehir’de böyle bir sergi açmaktan onur duyduğunu belirtti. Ağatekin, “Cam yılının son sergisini açıyor ve cam yılına Eskişehir’den veda ediyoruz. 2022 çok özel bir yıl oldu. 1985’ten beri öğrencisi olduğum Eskişehir’de bu sergiyi açmak benim için çok değerli. Araf aslında bildiğimiz, tanıdığımız yaşadığımız olayların yansıması. Cam heykellerden oluşan sergimizi umarım beğenirsiniz.” dedi.

Konuşmalar sonrası serginin açılışı yapılarak sanatseverlerin beğenisine sunuldu.