EPDK, araç sahiplerini doğrudan ilgilendiren önemli bir karar aldı. Artık VMax, Vpro gibi katkılı yakıtlar için kullanılan ifadeler yasaklanacak ve akaryakıtta tek fiyat politikası 15 Mayıs'tan itibaren uygulanmaya başlayacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun bu yeni düzenlemesi, benzin ve motorin için geçerli olacak ve tüm katkılı yakıtlar tek fiyat üzerinden satılacak.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Kayseri Bölge Başkanı İbrahim Polat, bu uygulamanın tüketicilerin yararına olacağını ve akaryakıt fiyatlarında beklenen düşüşün devam edeceğini belirtti.

Tl 69-1

TEK FİYAT UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLECEK

Mynet'in haberine göre Polat, "EPDK'nın aldığı kararla, mazot ve benzin için tek fiyat uygulamasına geçilecek. 15 Mayıs itibariyle yürürlüğe girecek olan bu karar, fiyat politikalarında önemli bir değişiklik yapacak. Ürün çeşitliliği devam etse de fiyatlar artık daha standardize olacak," dedi. Polat ayrıca, döviz kurlarındaki gerileme ve Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların akaryakıt fiyatlarını olumlu yönde etkilediğini, Brent petrolün 92 dolardan 87 dolara düşmesiyle yakıt fiyatlarının da düşmeye devam edeceğini ekledi.

VATANDAŞIN İŞİNE YARAYACAK

Bu maliyetler esasında sadece o 3-5 kuruşla yansıtılıyordu pompaya. Çok büyük farklar da yoktu. 5 kuruşu geçen bir fark yoktu. Aynı fiyatı uygulama politikasına gelince kar durumundan biraz daha mahrumiyet olacaktır. Bu durum da vatandaşın işine yaradı. Bu gidişle işlerin açılması ve döviz kuru ve brent petrolün gerilemesi ile fiyatlar bir düşüşe geçti” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi