Tepebaşı’na gözüm gibi bakmaya adayım Tepebaşı’na gözüm gibi bakmaya adayım

Sigorta yenilemesi ya da yeni araç alımı yapanlar dikkat! Sıfır araç tedarik sorununun çözülmesi ve araç fiyatlarının düşmesiyle birlikte kasko fiyatlarında gerileme yaşanıyor. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, özellikle sıfır araçlarda tedarik sorununun ortadan kalkması ve araç fiyatlarının düşmesiyle ikinci el araçlarda da ciddi fiyat düşüşleri olduğunu belirtti.

Bağcı, araç değerlerindeki düşüşün kasko bedellerini de etkilediğini ifade ederek, örneğin aracın değeri 1 milyon TL iken kasko çarpanının 2 olduğunu ve bu durumda kasko bedelinin 20 bin TL olduğunu söyledi. Ancak aracın değerinin 800 bin TL'ye düşmesiyle kasko bedelinin de 16 bin TL seviyesine düştüğünü ifade etti.

Kasko ücretlerine yeni ayar Kampanya tarihleri belli oldu

Kasko çarpanlarında da gerileme olduğunu belirten Bağcı, sigorta şirketlerinin rekabete girmesiyle birlikte kasko fiyatlarında önemli düşüşler yaşandığını vurguladı. Kasım ve Aralık aylarının kasko fiyatları açısından cazip olduğunu belirten Bağcı, 2024'te ise kasko fiyatlarında artış beklendiğini ifade etti.

Trafik sigortasında ise primlerde artış olmadığını belirten Bağcı, trafik sigortasında her ay düzenli yüzde 2 artışın devam ettiğini söyledi. İyi ve kötü sürücü arasındaki makasın 7 kata ulaştığını ifade etti. Bağcı, trafik sigortası primlerinde ocak ayında düzenleme beklendiğini ve geçen yıla göre alınan primler ve ödenen hasarların değerlendirileceğini belirtti. Kasım ve Aralık aylarının kasko fiyatları açısından cazip olduğunu belirten Bağcı, 2024'te ise kasko fiyatlarında artış beklendiğini ifade etti.

Trafik sigortasında ise primlerde artış olmadığını belirten Bağcı, trafik sigortasında her ay düzenli yüzde 2 artışın devam ettiğini söyledi. İyi ve kötü sürücü arasındaki makasın 7 kata ulaştığını ifade etti. Bağcı, trafik sigortası primlerinde ocak ayında düzenleme beklendiğini ve geçen yıla göre alınan primler ve ödenen hasarların değerlendirileceğini belirtti.
 

Kaynak: Eskişehir Net Haber Merkezi