Asgari ücrette en net rakam: Uzman isim canlı yayında zammı açıkladı Asgari ücrette en net rakam: Uzman isim canlı yayında zammı açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan düzenleme ile elektrikli araçların ÖTV matrah limiti yükseltildi.

Motor gücü 160 kW'yı geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, bu gelişmeye ilişkin ilk değerlendirmesini yaparak, yüzde 10'luk ÖTV dilimindeki elektrikli otomobillerde indirim olabileceğini paylaştı.

Yapılan güncellemenin ardından motor gücü 160 kW'yı geçmeyen araçlarda ÖTV matrahı 1 milyon 250 bin liradan 1 milyon 450 bin liraya çıkarıldı.

Konuyla ilgili Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci, X hesabından paylaşımda bulundu. Özpeynirci yüzde 10'luk ÖTV diliminde yer alan elektrikli otomobillerin matrah sınırının (vergisiz fiyat) 1 milyon 250 bin TL'den 1 milyon 450 bin TL'ye çıkarılması üzerine 2 modele indirim gelebileceğini söyledi.

Emre Özpeynirci indirim gelecek araçları da sosyal medya hesabından paylaştı. Otomotiv yazarı şunları paylaştı:

“Bunlardan ilki yüzde 40'lık ÖTV diliminde yer alan Hyundai Ioniq 5'in 125 kW gücündeki 4x2 versiyonu. Yüzde 10'luk ÖTV dilimine inerse fiyatı 2 milyon 185 bin TL'den 1 milyon 718 bin TL'ye inebilir. Diğer ise Mercedes EQA'nin 4x2 versiyonu.

Onun fiyatı da Yüzde 10'luk ÖTV dilimine indiği an 2 milyon 350 bin TL'den 1 milyon 880 bin TL'ye inebilir. Her 2 markanın bu 2 model için çalıştığını öğrendim. Bakalım pazartesi günü bu indirimler listelerde yer alacak mı?

Not: Son dönemde yüzde 10'luk dilimde kalabilmek için fiyatları baskılayan bazı modellerde ise yukarı yönlü fiyat ayarlamaları olabilirmiş."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi