Apartmanda gürültü yapma, yüksek sesle müzik dinleme veya televizyon sesini açık tutma gibi davranışlar, komşular tarafından şikayet edildiğinde ciddi para cezalarıyla karşılaşabilirsiniz.


ONLARIN DA PARA CEZASI VERME YETKİSİ VAR...

Ayrıca apartman yöneticisinin de bazı durumlarda apartman sakinlerine ceza uygulayabileceği kanunla düzenlenmiş durumda. Eğer apartman yöneticisi göreve geldiği anda tüm konut sakinlerine uymaları gereken kuralları ve cezaları önceden bildirmiş ise ceza verme yetkisi bulunuyor. 

Ancak hiçbir apartman yönetici bir apartman sakinini evinden çıkaramaz. Apartman yöneticisinin vereceği ceza ancak para cezası olabiliyor.

Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.


YÜZDE 58,46 ZAM GELDİ!

Tebliğe göre eğlence yeri, fabrika, hizmet binaları, atölye, iş yeri, tüm konutlar ve ulaşım araçlarında gürültünün asgariye indirilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. 

Vatandaşların ruh ve beden sağlığını bozacak derecede gürültü yapanlara ise ağır cezalar veriliyor. Verilen bu cezalar Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere ise yüzde 58,46 artırıldı.

Konutlarda standart dışı gürültü yapan ya da titreşim yayan kişilere çevrelerini verdikleri rahatsızlık nedeni ile 7 bin 667 lira ceza kesiliyor.

Ulaşım araçlarının keyfi olarak korna ve egzoz aracılığı ile yaptığı gürültü için 23 bin 155 lira kesiliyor.

İş yerleri ve atölyelerin yaptığı gürültü için 77 bin 372 lira kesiliyor.

Fabrika, şantiye ve eğlence mekanlarının çıkardıkları gürültü ise 232 bin 264 lira ile cezalandırılıyor.

Kaynak: Haber Merkezi