Anadolu Üniversitesi öğrencileri ve personeli, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına tepki göstermek, Avrupa ve Amerika'daki çeşitli üniversitelerde Filistin için yapılan protestolara destek vermek amacıyla dayanışma eylemi düzenledi. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü önünde gerçekleştirilen dayanışma eylemine Anadolu Üniversitesinden çok sayıda öğrenci, akademisyen ve idari personel katıldı. 

BARBARCA UYGULAMALARA DERHAL SON VERİLMELİ

Dayanışma eyleminde basın açıklaması yapan Zaim Ali Karalar, “1948 yılından beri bölgesel barışın önündeki en büyük engellerden biri haline gelen İsrail’in 7 Ekim’de Gazze’yi hedef alarak başlattığı saldırıları daha sonra tüm Filistin topraklarına yönelik olarak genişlettiğine ve gerçekleştirdiği hava saldırılarıyla çok sayıda masum sivilin hayatını kaybetmesine neden olduğuna büyük bir üzüntüyle şahitlik etmekteyiz. İsrail ABD başta olmak üzere müttefiklerinden aldığı destek ile hiçbir ayrım gözetmeksizin çocuk, kadın ve yaşlıları katletmekte ve dünyanın gözü önünde tarihin en kanlı ve kirli savaşlarından birini yürütmektedir. İşgalciler uluslararası hukuku ayaklar altına alarak sivil yerleşim alanlarını, ibadethaneleri, hastaneleri, okulları, üniversiteleri yerle bir etmekte Birleşmiş Milletlere bağlı insani yardım ekiplerini dahi hedef alacak kadar acımasız saldırılar gerçekleştirmektedir. İsrail’in Gazze’de yaşayan yaklaşık iki buçuk milyon insanı anavatanlarından zorla göç ettirmeye dönük girişimlerini de bir insanlık suçu olarak kayda geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Buradan bir kez daha İsrail’i Filistin halkını topyekûn cezalandırmayı amaçlayan barbarca uygulamalarına derhal son vermeye çağırıyoruz” dedi. 

“BAĞIMSIZ FİLİSTİN DEVLETİNİN TANINMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYORUZ”

“Her türlü bedeli ödemeyi göze alarak masum Filistin halkının yanında yer alan onurlu öğrenci ve akademisyenlere Anadolu Üniversitesinden selam gönderiyoruz” diyen Karalar, “Kolombiya, Harvard, Kaliforniya, Berkeley ve Yale Üniversitesi başta olmak üzere bu acımasız işgale karşı barışı savunan tüm öğrenci ve akademisyenlerin yanındayız. Bizimde yüreğimiz, dualarımız onlar gibi mazlum Filistin halkı ile. Bu eylemlerin tüm dünyaya ilham olmasını ve kampüslerin nehirden denize özgür Filistin’in rengine boyanmasını istiyoruz. Bölgede kalıcı bir barışın tesis edilmesi için uluslararası toplumu göreve çağırıyor ve 1967 sınırlarını esas alan ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin tanınması çağrısında bulunuyoruz” diye konuştu. 

CUMA GÜNÜNE KADAR FİLİSTİNE’E DESTEK NÖBETİ TUTULACAK

Basın açıklamasının ardından öğrenciler kampüs içerisinde sessiz yürüyüş ve oturma eylemi gerçekleştirdi. Konuşmaların ardından Gazze'de hayatını kaybedenler için dua edilerek, cuma gününe dek sürecek Filistin’e destek nöbeti başlatıldı. 

Kaynak: Meltem Karakaş