Amacım mükemmel olmak değil, faydalı olmak

Bahriye Özdemir, instagram’da @eskisehirmoms sayfasının sahibi. Başlangıçta sadece annelere faydalı olmak için kurduğu sayfasını ise bugün her yaştan ve kesimden insan takip etmekte. Asıl amacının faydalı işlere vesile olmak olduğu ifade...

12 Mart 2020, 12:39
Amacım mükemmel olmak değil, faydalı olmak

Bahriye Özdemir, instagram’da @eskisehirmoms sayfasının sahibi. Başlangıçta sadece annelere faydalı olmak için kurduğu sayfasını ise bugün her yaştan ve kesimden insan takip etmekte.

Asıl amacının faydalı işlere vesile olmak olduğu ifade eden ve hiçbir şekilde ticari bir sayfa olmadığını belirten Bahriye Özdemir ile sayfası ve projelerine dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

“Eskisehirmoms” kimdir? Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

İsmim Bahriye Özdemir, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi mezunuyum. Evli ve iki kız çocuk annesiyim. Eş durumundan da on senedir Eskişehirliyim. Dünya insanıyım, seyahat etmek, farklı kültürler tanımak, bol bol okumak, araştırmalar yapmak, insanlara faydalı olabilmek, kaliteli yaşamak, dürüstlük ve tevazu hayat felsefem olup, ailem ve arkadaşlarım ile zaman geçirmeyi seven birisiyim.

Neden böyle bir sayfa kurmak gereği ve isteği duydunuz?

Anne olacağımı öğrendiğim ilk günden itibaren, çocuk yetiştirme üzerine pek çok kitap ve yayın okuyarak, seminerlere katılarak kendimi bu sürece en iyi şekilde hazırlamaya özen gösterdim. Eşimin işi sebebiyle Amerika’da bulunduğumuz sürede çocuk gelişiminde ve anne-çocuk ilişkilerinde pek çok farklı yaklaşım gözlemledim. Ayrıca, sosyal medyanın da doğru ve etkin kullanıldığında çok önemli bir güç olduğunu bu süreçte fark ettim. Ülkemize döndüğümüzde sosyal medyada anne platformlarının çok yaygın kullanıldığını ancak Eskişehir’de bu anlamda annelerin faydalanabileceği, bilgi alışverişinde bulunabileceği, anneli-çocuklu buluşmalar ve etkinliklere katılabilmesi gibi konularda bir eksiklik olduğunu gördüm ve bu boşluğu en iyi şekilde doldurabileceğime inanarak bu sayfayı açtım. Annelerin yaşadıkları şehirdeki diğer anneler ile iletişim halinde olmaları gerektiğini düşünüyorum. Eskişehir’de de “Eskişehirmoms” bu misyonu en iyi şekilde yerine getiriyor.

Şu an binlerce kişinin takip ettiği, birçok projede çocuklar ve ebeveynlerini buluşturan bir sayfanın kurucususunuz. Neler söylemek istersiniz?

Toplumda anne ve çocuk öznesini çok önemsiyorum. Bir anne öğrenirse çocuğuna da öğretir mantığı ile bu etkileşimin en iyi şekilde olmasına özen gösteriyorum. Anne çocuk buluşmalarında içeriğin ve mekânın nitelikli olması için çaba gösteriyorum. Buluşmalarda çocuklar eğlenirken, annelerde içleri rahat bir şekilde diğer annelerle sohbet etme imkânı buluyorlar. Bu sayede birçok güzel dostluklarında kurulmuş olduğunu biliyorum.

7/24 aktif bir sayfa var karşımızda Eskisehirmoms’ta ki işleyiş tam olarak nedir? Yaptığınız işin zorlukları var mı?

İlk olarak şunu ifade etmek istiyorum, yaptığımız şey ciddi bir emek ve özveri gerektiriyor. Sayfa her zaman kontrolünüz altında olmalıdır. Eğer ihmal ederseniz ya da zamanında müdahale etmezseniz amacınız dışına da sürüklenebilir. Elbette bunları yaparken, sizin iyi niyetinizi suistimal edenler de olmaktadır. Benim için nicelikten çok, nitelikli takipçi olması önemli. Bu sebeple sayfanın çizgisini ve kalitesini korumak adına zaman zaman engellemek durumunda kaldığım takipçiler de oldu. Şu anda ulaştığım kitle ve sayfa etkileşiminden çok memnunum. Benim amacım resmin bütününe odaklanmak, polemiklerden uzak durmak ve çizgimi bozmadan yoluma devam etmektir.

İnsanlar üzerinde ki etkiniz hakkında neler söylemek istersiniz.

Eskişehir’de en büyük eksikliklerden biri de anne-çocuk birlikte buluşma platformlarının olmamasıydı. Özellikle küçük çocuğu olan anneler dışarı çıktıklarında insanları huzursuz edebileceği endişesi ile kendilerini soyutluyorlardı. Ben onlara çocuklar ile de sosyalleşmenin mümkün olabileceğini gösterdim. Birçok insana göre sosyal medyanın gerçek bir tarafı yoktur. Çünkü sanal alemdir orası ancak, eskisehirmoms‘ı farklı kılan her şeyi ile hayatın içinden, samimi ve gerçek olmasıdır. Niyet iyi olunca da karşınıza sizin gibi düşünen güzel insanlar çıkıyor, yollarınız iyilikte, sevgide ve yardımlaşmada kesişiyor.

Kendinizi faydalı görüyor musunuz? Aldığınız tepkilerden biraz bahseder misiniz?

Sayfanın asıl çıkış noktası fayda amaçlı olduğu için, bunu da başardığımı düşünüyorum. Sayfamdaki sloganım da zaten “Amacım mükemmel olmak değil, faydalı olmaktır” şeklinde. Ticari bir amaç gütmeksizin bu misyonu yerine getirmeye çalışıyorum. Zaten Eskisehirmoms platformunu diğer sosyal medya hesaplarından (şehir anneleri, blogger, influencer vb.) ayıran en önemli özellik bu diyebilirim. Sayfanın profilindeki sloganımda, amacım mükemmel olmak değil, faydalı olabilmektir. Benim için bir insanın hayatına dokunabilmenin verdiği haz da paha biçilemezdir. Ayrıca, #eskisehirannelerisoruyor hashtagi ile paylaştığım soru-cevap bölümü, sayfanın en çok sevilen ve ilgi gören tarafı oldu. Her zaman olumlu ve motive edici geri dönüşler ile birçok teşekkür mesajları alıyorum. Bu anlamda sayfada çok iyi bir sinerji yakaladık. Zaten takipçilerime her zaman söylediğim gibi #bizbirekibiz.

İsim vermeksizin bugüne kadar sayfanıza gelen mesajlardan unutamadığınız bir olay var mı?

Evet. Eskişehir anneleri soruyor hashtagi ile paylaşmıştım hatta sayfamda da. Orada anne sütü ile ilgili bir paylaşım yapmıştım. Bir annenin bebeği vefat etmiş. Sütünü bağışlamak istiyordu. Onu duyurdum, aradan biraz zaman geçti. Kızımı okula bırakırken biri arkamdan seslendi. Koşarak yanıma geldi. Sizin aracılığınızla annesi vefat etmiş bir bebeğe ulaştırdık o sütü dedi. O an benim için paha biçilemezdi. Unutamadığım anılarımdan biridir bu da bu sayfa ile ilgili olarak. Böyle güzelliklere vesile olabilmek, insanlara bir şekilde dokunmak bana mutluluk veriyor açıkçası. Bunun yanı sıra Van’a uzun bir yolculuk yapmıştık geçen yıl. Her ilde sayfayı takip eden arkadaşlarımız vardı. Her ilden bir kahve içelim. Buraya gelmişsiniz tarzı mesajlar alıyordum. Bu insanlar Eskişehir ile bir şekilde bağı olan ve sayfayı takip eden arkadaşlardı. Ben yolda hikâyeler paylaştıkça, Eskişehir sınırlarını da aşmış oldum. Bu durum bana keyif ve mutluluk verdi ayrıca.

Bundan sonrası için projeleriniz neler olacak?

Kafamda güzel projeler var. Eskişehir’in malum uzun bir kışı oldu. O yüzden açıkçası biraz mola verdik diyebilirim. Şu an için sürpriz olsun diyelim. Bir tüyo olarak çok kapalı yerlere mahkûm olmayacağız diyelim. Açık alanda olacak etkinlikler. Asıl amacım insanlara dokunmak olacağı için her projede bir sosyal sorumluluk ayağı olacak mutlaka. Sayfa şu an anne boyutunu aştı. Erkek takipçiler, üniversite öğrencileri, gençler, tiyatrocular… Gerçekten çok farklı kesimlere hitap ediyor artık. İsmi anne olarak geçiyor sayfanın ama…

İnternette bazı anneler var. Sosyal medya hesaplarında çocuklarının fotoğraflarını paylaşıyorlar. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu oldukça hassas bir konu. Ben o kişi değilim. Bunu ben yapmıyorum, yapamıyorum. Herkesin doğrusu farklı ve kendine göre. Kendime göre ben doğru bulmuyorum. Kendi çocuklarımı da ön plana çıkarmayı sevmiyorum. Onların haklarına saygısızlık yapıyormuşum gibi geliyor bana. Onların izni olmadan üzerlerinden para kazanmak, bana etik gelmiyor açıkçası. Ama dediğim gibi herkesin doğrusu farklıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@