İslam Memiş, altın piyasalarının 15 günlük durumunu değerlendirerek ilerleyen dönemde altının baskılı süreçler görülebileceği konusunda yatırımcıları uyardı.

Altını bilen adam, seçim sonrası dönemde doların da durumunu değerlendirdi. Yaz aylarına gelindiğinde doların 33 seviyelerinden 40 TL seviyelerine ilerleyebileceği konusunda öngörü yapan Memiş hem altın hem de dolar gibi önemli piyasalar hakkında yaptığı öngörüler ile biliniyor.

Dolar Altın 5

BASKILI BİR DÖNEM 

İslam Memiş, gram altın fiyatlarındaki son değişimlere vurgu yaparak analizde bulundu. Bugün gram altın fiyatının 2.396 TL'ye kadar gerilediğini, şu an ise 2.407 TL seviyesinde olduğunu aktardı. Bir hafta önce ise fiyatın 2.548 TL civarında olduğunu belirtti. Memiş, geçen hafta altın alımı yapmamaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğunu ifade ederek, önümüzdeki 15 günün piyasada yatay ve baskılı bir seyir izleyebileceğini öngördü.

Dolar Altın 1

İŞÇİLİK MALİYETLERİNE VURGU

Her konuşmasında aynı konuda vurgu yapan Memiş, yatırımcılara ons altın fiyatlarını izlemeleri gerektiğini hatırlattı, altın alımı için bir referans noktası olarak 2.125 dolar seviyesini önerdi. Ayrıca, ons altının 2.197 dolara yükseldiğini ancak gram altın ve dolar bazında fiyatların düştüğünü, bunun ise işçilik maliyetlerinin normalleşmesinden kaynaklandığını açıkladı.

Dolar Altın 2

YIL SONU UYARISI

uluslararası döviz piyasalarında önemli bir gösterge olarak kulllanılan EURO DOLAR Paritesi'ne değinen Memiş, paritenin 1,08 seviyelerinde bulunduğunu ve bu durumun fiyatın 'düşük' olduğu şeklinde yorumlanabileceğini ifade etti. Ayrıca, hedefin 1,12-1,15 olduğunu ve bu seviyelere ulaşıldığında euro-dolar paritesinin artık düşük değerli olmayacağını vurguladı.

Memiş, ABD dolarının 31-33 TL arasında dalgalanacağını belirtti ve ilerleyen dönemlerde, özellikle Mayıs-Haziran aylarında, tekrar yükseliş beklentisi içinde olduğunu ifade etti. Ayrıca, yıl sonu için 40 Türk Lirası üzerindeki tahmininin devam ettiğini ekledi.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi