Pirinç fiyatları, olumsuz hava koşulları ve ihracat kısıtlamaları nedeniyle artış gösteriyor. Hindistan’ın ihracat kısıtlamaları ve Brezilya’daki şiddetli sel felaketleri, pirinç tedarik zincirini zorluyor.

Bu durumu duyan tüketiciler, A101 ve BİM gibi marketlerde pirinç stoklamaya başladı.

Asya pazarında Tayland beyaz pirincinin fiyatı yüzde beş artışla 649 dolara ulaştı ve fiyatların daha da artacağı öngörülüyor.


71 DOLAR YÜKSELDİ!

Asya pazarında son dönemde yapılan analizlere göre, Tayland beyaz pirincinin fiyatı yüzde beş oranında yükselerek ton başına 649 Amerikan Doları seviyesine ulaştı. Nisan ayının ilk günlerinden itibaren kaydedilen bu yükseliş, 71 dolarlık bir artış anlamına geliyor.

Pirinç, Asya ve Afrika kıtalarında birçok insan için temel bir besin maddesi olmasına rağmen, son zamanlarda yaşanan maliyet artışları ve enflasyon baskıları nedeniyle fiyatlarında ciddi artışlar görülüyor. Bu durum, pirincin bölgedeki erişilebilirliğini olumsuz yönde etkileyebilir.

Fitch Solutions BMI departmanında görevli Emtia Analisti Charles Hart, Brezilya'da meydana gelen ağır yağışların emtia fiyatlarını etkileyeceğini öngörüyor. 

Brezilya'nın önemli pirinç üretim bölgelerinden Rio Grande do Sul eyaletinin, yakın haftalarda yaşanacak olumsuz hava koşullarından olumsuz yönde etkileneceği tahmin ediliyor.

Londra merkezli Uluslararası Tahıl Konseyi'nin Emtia Piyasası Analisti Peter Clubb, Güneydoğu Asya'daki yeni ürün tedariğindeki düşüşün, piyasada fiyat artışlarına yol açtığını ifade etti.

Kaynak: Haber Merkezi