Temmuz 2018’de İl Başkanı olarak atanan Zihni Çalışkan birkaç gün önce aday adaylığı için istifa etmişti. AK Parti, sekizinci il başkanını arıyor. Genel Merkez karar vermeden önce teşkilatın görüşünü almak istedi. Bu nedenle temayül yoklaması yapılıyor. Saat 14.00 gibi başlayan temayül, 17’ye kadar devam edecek.
Temayül yoklaması Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ile İl Koordinatörü ve Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek gözetiminde yapılıyor.
Temayül, Yunusemre Caddesi’ndeki partinin ikinci katındaki toplantı salonunda yapılıyor. Bir sandık ve beş ayrı stant oluşturuldu.
İl yönetimi, 14 ilçenin yönetimleri, belediye başkanları, meclis üyeleri, eski il başkanları, kadın ve gençlik kollarının yer aldığı liste 518 kişiden oluşuyor. 518 kişinin oy vermeye yetkili olduğu temayülde haberimizin yayına hazırlandığı saatte (15.30) 367 kişi oy kullanmıştı
Temayül yoklamasına katılan kişiye ‘kimi il başkanı olarak görmek istiyorsunuz’ diye soruluyor ve kağıda üç isim yazması isteniyor. Bir ya da iki isim yazanların kağıtları geçersiz sayılıyor. Üç isim yazmak zorunlu…
17.00’de sona erecek temayül ardından Koordinatörü Çiğdem Erdoğan Atabek, oyların kullanıldığı sandığı alıp Ankara’ya gidecek. Sandık, Teşkilat Başkanlığı’nda açılacak ve değerlendirilecek.
AK Parti’nin sekizinci il başkanının pazartesi ya da salı günü atanması bekleniyor.