AK Partili Özcan, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında Gündoğdu’da yapımı devam eden ve 3 bloktan oluşan inşaat ile Halk Ekmek Fabrikası ve Asri Mezarlık’taki cami projelerinin bitiş tarihlerini sordu. Özcan ayrıca, 6 Şubat depremi sonrası Büyükşehir Belediyesi ile İnşaat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol kapsamında Eskişehir’de incelenen binalardan ne kadarının riskli olduğuyla ilgili Büyükerşen’e soru yöneltti. 

800 konutluk proje Mart’ta tamamlanıyor

Gündoğdu Mahallesi’nde inşaatı devam 800 konutluk projenin önümüzdeki yıl mart ayında tamamlanacağını açıklayan Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Korhan Koyuncu, Gündoğdu Mahallemiz’de üç etap halinde kentsel dönüşüm projelerimiz var. ‘Gündoğdu- 1 Projemizde’ tüm uzlaşmalarımız bitti, imar uygulamamızı yaptık. Gündoğdu- 1, 800 konutluk bir projedir. İhaleye çıkmak üzere tüm hazırlıklarımızı tamamlamak üzereyiz.  Gündoğdu-2 A etabında inşaat devam ediyor. İnşaatın bitim süresi önümüzdeki yıl mart ayıdır. Etabında tüm uzlaşmaları bitmiştir. Yüzde 100 uzlaşmış durumdayız. Gündoğdu- 2’nin B etabında encümen kararı alınarak, imar uygulama dosyamız hazırlanıyor. Gündoğdu- 2’in C etabında avan projelerimiz hazır, uzlaşmalara başlayacağız. Çoğunluğu TMSF’de olan Gündoğdu 3 için uzlaşma sağlayarak parsel ürettik. Orası için belediyemizin yapacağı bir iş kalmadı, bundan sonraki süreci mal sahipleri yürütecek” ifadelerini kullandı. 

Halk Ekmek Fabrikası üretime başlıyor 

Yaklaşık 6 bin metrekarelik alanda inşaat çalışmaları tamamlanan ancak içerisindeki makinelerin test çalışmaları nedeniyle tam faaliyete geçemeyen Halk Ekmek Fabrikası’nın, yaklaşık 20 gün içerisinde üretime başlayacağını açıklayan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Deniz Kaplan, fabrikada ekmek ile birlikte simitte üretileceğini belirtti. 
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Asri Mezarlık’ta yapımı devam eden caminin  alt kısmında otopsi, morg ve gasilhane bulunduğunu belirterek, bu birimlerin teknik araç ve gereçleriyle ilgili çalışmaların sürdüğünü aktardı. Açılış tarihiyle ilgili net bir tarih vermeyen Büyükerşen, peyzaj düzenlemesinde bazı sıkıntılar yaşandığını, tamamlanmasının ardından hizmete gireceğini söyledi. 

Eskişehir’de 22 bin riskli yapı incelendi

Eskişehir’deki riskli yapıları tespit etmek amacıyla Eskişehir Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı Belediyeleri ile İnşaat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokolün dört etap olarak planlandığını belirtenKoyuncu, ilk etapta 22 bin binanın incelendiğini ifade etti. İkinci etapta 28 bin binanın incelenmesi sonucu toplamda 50 bin bina için ellerinde bir yapı envanteri oluşacağını aktaran Koyuncu, merkezin tamamlanmasının ardından diğer dış ilçelerde de aynı çalışmanın yürütüleceğini söyledi.

Kaynak: Ayşe Kaytan Uçak | Eskişehir Net Haber Merkezi