Uncle Frog markalı mantarlı jelibonları tüketen 5 kişi, rahatsız edici semptomlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları Kurumu, "aslan yelesi" ve "kordiseps" içeren bu jelibonların tüketilmemesi gerektiğini açıkladı. Ürünler geri çağrıldı ve tüketicilere bu jelibonlardan uzak durmaları tavsiye edildi.

Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları Kurumu, Nisan ayından bu yana "aslan yelesi" ve "kordiseps" içeren bu jelibonları tüketen en az 5 kişinin Yeni Güney Galler'de hastanelerde tedavi gördüğünü açıkladı.

Jelibonları tüketenlerde görülen semptomlar arasında kusma, halüsinasyonlar, nabız artışı, nöbet benzeri durumlar ve istemsiz hareketler yer aldı.

Üç çocuk annesi Laura Jones, jelibonları tükettikten sonra saatler süren rahatsız edici semptomlar yaşadığını ve kalp atış hızının 160'a kadar çıktığını belirtti. Jones, bu şekerlemeleri anksiyetesine iyi geleceği düşüncesiyle internetten sipariş ettiğini ve hayatında hiç bu kadar tuhaf bir deneyim yaşamadığını söyledi.

Avustralya Yeni Zelanda Gıda Standartları Kurumu, Uncle Frog markalı mantarlı jelibonların geri çağrıldığını duyurdu ve tüketicilere bu ürünleri tüketmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Yetkililer, jelibonları tükettikten sonra sağlık sorunları yaşayan kişilerin derhal doktora başvurmaları gerektiğini bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi