Atahan Gezer

Derneğin Gaziosmanpaşa şubesince kasım itibarıyla yayın hayatına başlayan dergi, üç ayda bir okurlarla buluşacak. Dergi, Alevilik dışında tarih, sanat, edebiyat ve kültür gibi konular da barındıracak.

eskisehir.net’e bilgi veren derginin genel yayın yönetmeni Doç. Dr. Yağmur Say, Abdal’ın siyasal değil, kültürel bir dergi olduğunu söyledi.

Dergide “Alevicilik” yapılmayacağını vurgulayan Say, Abdal’da bilimsel verilerle ortaya konan sonuçların okurlarla paylaşılacağını bildirdi.

Say, şunları söyledi:

“Dergi, birbirimize kızmak, hakaret etmek yerine, ‘gelin, tartışalım’ düşüncesini ön plana çıkaracak. Sadece biz değil, ‘gelin siz de yazın’ diyoruz. Düşüncelerinizi paylaşın. Dergide illaki Aleviler yazacak diye bir kaide yok. Amacımız ‘Alevicilik’ değil. Abdal, yola siyasal ideolojilerin, dini bakışların propagandasını yapmak için değil doğruları anlatmak için çıktı. Önümüzdeki sayıda tarikatları, cemaatleri, mezhepleri konuşacağız. Ayrım noktalarını tartışacağız. İnançların nasıl inanç olmaktan çıkarılıp siyasal ideoloji haline getirilmesini konuşacağız. Ayrıca çocuk istismarına da yer vereceğiz.”

Öte yandan Say, derginin öncelikle İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de dağıtılacağını, ardından da yurdun diğer illerine ulaştırılacağını belirtti.