Mevcut kıdem tazminatı tavan tutarı 35 bin 57 TL'den 42 bin 191 TL'ye yükseltildi. 7 bin 134 TL'lik bu artış, yarından itibaren geçerli olacak ve yüksek maaşlı çalışanların kıdem tazminatlarına yansıyacak.

Ancak, 1 yıldan uzun süre çalışanların hak kazandığı kıdem tazminatının taban tutarında bir değişiklik yapılmayacak.

Milyonlarca emekli ve memur, Çarşamba günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon verilerine odaklanmış durumda.

SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı mensupları ile memur maaşları için yapılacak zam oranı, 3 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

Hükümetin, bu verilerin ardından resmi açıklamalar yaparak emekli zammını duyurması bekleniyor. Ayrıca, 3 Temmuz'daki enflasyon verileri, kıdem tazminatı tavan tutarında da doğrudan bir değişiklik getirecek.


7 BİN 135 TL ZAM OLACAK!

İlk beş ayın enflasyon verileri göz önünde bulundurulduğunda, Çarşamba günü açıklanacak verilerle birlikte altı aylık enflasyon farkının %20.35'e ulaşması bekleniyor.

Bu durumda, mevcut 35 bin 57 TL olan kıdem tazminatı tavan tutarının doğrudan 42 bin 191 TL'ye yükselmesi öngörülüyor. Bu değişiklik, yüksek maaş alanlar için kritik bir öneme sahip olacak ve 7 bin 135 TL'lik bir artış anlamına geliyor.

Ancak, işten ayrılmaları durumunda 1 yıldan uzun süre çalışanların hak kazandığı kıdem tazminatının taban tutarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Bu yıl asgari ücret üzerinde ek bir zam yapılması planlanmadığından, kıdem tazminatındaki değişiklik sadece tavan tutarıyla sınırlı kalacak.

Kaynak: Haber Merkezi