Kıdem tazminatı tavan tutarında temmuz ayı öncesinde yüzde 20.35 oranında artış yapıldı. 35 bin 57 TL olan kıdem tazminatı tutarı, bu artışla 42 bin 191 TL’ye yükseldi.

Merkez Bankası’nın öngördüğü bu rakamların TÜİK tarafından da açıklanması bekleniyor.

Kıdem tazminatında yaşanan bu artış, işçilerin mali durumunu olumlu yönde etkileyen önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 3 Temmuz'da açıklanacak haziran ayına ilişkin enflasyon verisiyle birlikte netleşecek olan rakam, emekli ve memur maaşlarına yansıtılacak.

Milyonlarca emekli ve memurun yılın geri kalanında alacağı maaşı belirleyecek olan bu değişiklik, aynı zamanda kıdem tazminatlarında uygulanacak olan tavan miktarını da yükseltecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, haziran ayına ilişkin enflasyon oranıyla birlikte memurlar için enflasyon farkı yüzde 20.35 olacak.

Böylelikle 35 bin 57 TL olarak uygulanan kıdem tazminatının tavan tutarında da yüzde 20.35’lik bir artış meydana gelecek.

Merkez Bankası’nın öngördüğü rakamın TÜİK tarafından da açıklanması beklenirken, bu değişiklikle temmuz ayındaki kıdem tazminatı 7 bin 135 TL'lik artışla 42 bin 191 TL’ye yükselecek.

Kaynak: Haber Merkezi