Seçime az bir süre kala milyonlarca emekli Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan emekliye zam müjdesi bekliyordu. Ancak Erdoğan yaptığı son mitingte emekliye zam haberini açıklamadı. 

Bankaların promosyon yarışı devam ederken milyonlarca emekliye ilaç gibi gelecek bir gelişme yaşandı. Düşük promosyon alan emekliler için yeniden sözleşme yapmak mümkün.

SON AÇIKLANAN PROMOSYON RAKAMLARI 

Erdoğan'ın duyurduğu 8-12 bin TL aralığındaki yeni promosyonlar, maaş düzeylerine göre belirlenecek. Örneğin, 10 bin TL taban maaş alanlar için promosyon miktarı en az 8 bin TL olacak. Ancak, bu miktarın altında ölüm aylığı alanlar için promosyon tutarı 5 bin TL olarak belirlendi. Yeni ödemelerin dağıtımı şu şeklide, 10 Bin TL'ye kadar (Ölüm maaşı): 5.000 TL, 10 Bin-15 bin TL arası: 8.000 TL, 15 bin-20 bin TL: 10.000 TL, 20 Bin TL üzeri: 12.000 TL

3 YIL DETAYI

3 yıl geçen emekliler artık yeni bir promosyon alma hakkına sahip olacaklar. Bu aşamada, mevcut bankanızla iletişime geçerek yeni promosyon tutarınızı belirleyebilirsiniz. Ancak, isterseniz bankanızı değiştirme opsiyonuna da sahipsiniz.

Bankada devam eden sözleşmeleri olan ve 3 yılı doldurmayan emekliler, cayma haklarını kullanacaklar. Cayma bedeli, kalan sürenin promosyon miktarına göre belirlenecek ve yeni rakam üzerinden 3 yıllık sözleşme yenilenecek. Bazı bankalar, yeni promosyon tutarından mahsuplaşma yaparak cayma bedeli talep etmiyor. Hesaplama şu şekilde yapılacak:

  • Alınan promosyon: 5.000 TL
  • Taahhüt süresi: 36 ay
  • Tamamlanan süre: 16 ay
  • Kalan süre: 20 ay
  • Mahsup edilecek tutar: (5.000 /36) x 20= 2.777,78 TL
  • Yeni promosyon: 12.000 TL
  • Hesaba yatırılacak tutar: 9.222,22 TL

EMEKLİ DEĞİŞTİREBİLİR AMA...

Banka değişikliği talebinizin reddedilmesinin nedenleri çeşitli olabilir. Bu durum genellikle, mevcut bankanızla daha önce kredi veya diğer finansal ürünler için imzaladığınız sözleşmelerden kaynaklanabilir. Bankalar, müşterilerine sundukları hizmetler karşılığında belirli şartlar ve taahhütler talep edebilirler. Bu taahhütlerden biri de belirli bir süre boyunca banka ile olan ilişkiyi devam ettirmektir. Dolayısıyla, eğer banka değişikliği talebiniz reddedildiyse, muhtemelen bu taahhüt süresi henüz dolmamış veya daha önce alınan bir finansal ürünün sözleşmesi devam etmektedir.

Ancak önemli bir not olarak belirtmek gerekir ki, bankalar müşterilerin banka değiştirme taleplerini reddetme hakkına sahip değildir. Tüketicinin bu hakkını engellemek yasal bir durum değildir. Bu durumla karşılaşıldığında, müşteri e-devlet üzerinden Tüketici Hakem Heyetine başvurarak haklarını arayabilir ve çözüm talep edebilir.

Kaynak: Eskisehir Net Haber Merkezi