İkinci el araç piyasasına dikkat çeken uyarı: Araç içi verilerin silinmediğinden emin olunmalı, aksi halde maliyetler artabilir.

Uzmanlar, ikinci el bir araç satın alırken, aracın mekanik durumu ve güvenlik açısından titiz bir değerlendirme yapılmasını önermektedir. Ayrıca, çilingir Emir Şatak gibi profesyoneller, araç alımında anahtarların değiştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.

Şatak, konu hakkında şu ifadeleri kullandı: “Eğer aracın yedek anahtarı yoksa mutlaka yeni bir anahtar yaptırılmalıdır. Tek anahtarla araç kullanmak her zaman risklidir.” diyor. 

Şatak, tek anahtarın kaybolması durumunda yaşanacak sorunları şöyle anlatıyor; “Tek anahtar kaybolduğunda aracın anahtarını yeniden yapmak çok daha pahalıya mal oluyor. 

Ayrıca anahtarın kaybolduğu yer de önemli. Mesela piknik alanında anahtar kaybederseniz ve yedeği de yoksa bulma ihtimaliniz çok düşük. Bu durumda hem zaman hem de para kaybı 2-3 kat artıyor."


BUNU İSTEMENİZ ÖNEMLİ...

Emir Şatak, ikinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken bir başka noktaya da değindi. “Aracın yedek anahtarı olup olmadığını kontrol etmek çok önemli. Eski sahibi aracın yedek anahtarını kaybetmiş veya saklamış olabilir. Bu durumda aracınızı çalınma riskine karşı koruyamazsınız.” diyor.


SİLDİRMENİZ LAZIM!

“Eski anahtarın aracın hafızasından silinmesi çok önemli. Aksi takdirde aracınızı başkası çalıştırabilir. Bu da otomobil hırsızlığı riskini artırır.”

Şatak, yeni model araçlarda bulunan Keyless go (anahtarsız geçiş) sisteminin avantajlarından bahsetti. “Bu sistem sayesinde anahtarınız cebinizdeyken aracınızı açabilir ve çalıştırabilirsiniz. 

Anahtarınızın pili bittiğinde ise panik yapmanıza gerek yok. Kapıyı mekanik uçla açtıktan sonra anahtarınızı kontağa yerleştirip start düğmesine basmanız yeterli. 

Alarm sistemi olan araçlar hırsızlara karşı caydırıcıdır. Aracınıza darbe alırsa önce uyarı sesi çıkarır, sonra alarm çalar. Hassasiyet ayarı da yapabilirsiniz. 

Cam modülü de ekleyebilirsiniz. Bu sayede aracınızı kitlediğinizde camlar ve sunroof otomatik olarak kapanır.” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Kaynak: Haber Merkezi