4-25 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası başta olmak üzere; Ankara Devlet Opera Balesi, Samsun Devlet Opera Balesi, Mersin Devlet Opera Balesi ve Antalya Devlet Opera Balesinin bizlerle olacağı Eskişehir Opera Bale Günleri, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Ankara Devlet Opera Balesi ortaklığında, orkestra şefi Rustam Rahmedov öncülüğünde gerçekleştirilen "Arşın Mal Alan" adlı operetle başladı. 

Doğunun ilk opera bestecisi ünvanı verilen Azerbaycanlı ünlü besteci Üzeyir Hacibeyov'a ait olan operet 1913 yılında bestelendi. Doğu kültüründe sık rastlanan görücü usulü evliliğin hicvedildiği romantik komik bir operet olan eser, sahnelenişinin 111. yılında Eskişehirli sanatseverlerin karşısına çıktı. Zengin karakterlerin olduğu eser, içerdiği mizahın yanı sıra, sergilediği toplumsal eleştirilerle izleyiciyi düşünmeye teşvik eden bir yapı içermektedir. 

Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Eskişehir'in hocası Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Devlet Opera Bale Genel Müdürü Tan Sağtürk ve özel davetliler ile Eskişehir halkının hazır bulunduğu gecede muhteşem bir açılışa imza atıldı. Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde, 4 temsil ve Senfoni Orkestrasının açılış ve kapanış konserleriyle, üç hafta boyunca Eskişehirli sanatseverlerle buluşulacak.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni, Senfoni Orkestrası ve konuk ekibi, tüm çalışanları bu başarılı eserin sahnelenmesinden ötürü kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Kaynak: Bülten