En hızlı büyüyen 100 şirketten beşi Eskişehirli En hızlı büyüyen 100 şirketten beşi Eskişehirli

Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala bölge kadınlarının temel ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçlara ulaşmadaki zorluklarına dikkat çekti.

"Kadınların sağlık hakkına kavuşamaması bir kez daha bizlere toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve şiddetin vahametini göstermektedir"

Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı; "6 Şubat 2023 tarihli 11 şehri etkileyen depremlerin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen deprem bölgesindeki kadınların ihtiyaçları giderilebilmiş değildir. Kadınların can güvenliğinin sağlanması sosyal devlet olmanın bir gerekliliğidir. Buna rağmen 6284 Sayılı Kanunun deprem bölgesinde uygulanamaz hale gelmesi, kadınların fail olan eşleriyle aynı konteynerde kalmaya zorlanması, konteyner gibi temel bir yaşam ihtiyacının ‘aile reisi' adı altında erkeklere dağıtılması, kadınların sağlık hakkına kavuşamaması bir kez daha bizlere toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ve şiddetin vahametini göstermektedir.
Deprem bölgesinde yaşayan ve deprem mağduru tüm kadınlarla ilk günden bu yana dayanışma içinde olduğumuzu paylaşıyoruz. Yetkilileri yaşam hakkının kutsallığı gereği; kadına karşı şiddeti önlemekle mücadele etmeye davet ediyoruz.
Hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza rahmet diliyor, geride kalanlara sabır diliyoruz."

Kaynak: Eskisehir.net Haber Merkezi