Şok iddia! “Evlere mühürlü oy pusulası ve hediye çeki dağıtılıyor”

Seçime günler kala mühür basılmış oy pusulalarının dağıtıldığı iddia ediliyor. İşte o iddia..

Türkiye 21.06.2018, 16:36
Şok iddia! “Evlere mühürlü oy pusulası ve hediye çeki dağıtılıyor”
banner11

Birkaç hafta önce tütün ekmesine izin verilmediği için borçlanan ve kendisini yakmak isteyen çiftçi ile gündeme gelen Malatya’nın Doğanşehir ilçesi, yeni bir tartışmalı olaya sahne oldu.

Birgün'den Erk Acarer'in haberine göre ilçede halka önce hediye çekleri dağıtıldı.  İddiaya göre AK Partinin kadın kollarından olduklarını iddia eden kadınlar halkla temasta bulundu. O şahıslar, anlaşma sağladıkları bir marketler zincirine ait hediye çeklerini halka dağıttı. Bunların ön vaat olarak sunulduğu belirtilirken, çok sayıda hediye çeki görüntülendi. Seçmene rüşvet olarak hediye çeklerini dağıtıldığının ifade edildiği o haber;

“İddialara göre; Esentepe ve Karşıyaka mahallelerinde, 400-500 civarı sahte oy pusulası ve hediye çeki dağıtıldı. Adresleri muhtarlar belirledi. AKP’liler önce seçmen ziyareti yapıyor, ardından seçmene rüşvet olarak hediye çeklerini dağıtıyor. Bu arada halkın eğilimi ölçülüyor. Teklif edilecek ‘oy sahtekârlığı’ ile ilgili verilebilecek tepkiler değerlendiriyor. AKP’nin seçim çalışmalarını yürütenler, sorun çıkmayacağını anladıklarında, önceden mühürlenmiş oy pusulalarını seçmene veriyor. Bu zarfı sandığa atıp, seçimden sonra boş olanı getirecek olana para vaat ediliyor. Böylece seçmenin AKP’ye oy vereceğim deyip, başka bir partiye oy verme olasılığı önlenmeye çalışılıyor.

Doğanşehir’de olanlar yurttaşların dikkatinden kaçmadı. Hem hediye çekleri hem de önceden AKP’ye basılmış mühürlü oy pusulalarını kayıt altına aldı. Bir yurttaş, “Bu kadar da olmaz, sahtekârlığın da bir sınırı var. AKP, seçimi kazanamayacağını anladı, her zaman ki gibi yeni yollar arıyor, bunları da hayasızca geliştiriyor ancak her şeye rağmen kazanamayacaklar” ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
21°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@