Bakan Koca güncel vaka sayısını ve can kaybı sayısını açıkladı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Türkiye 10.04.2020, 19:31 10.04.2020, 19:52
Bakan Koca güncel vaka sayısını ve can kaybı sayısını açıkladı!

Bakan Koca, "Son 24 saatte 30 bin 864 test yapıldı 4 bin 747 yeni vaka tespit edildi. Son 24 saatte 98 kişi hayatını kaybetti, toplamda 1006 kişi oldu."

Türkiye'de toplam test sayısı 307.210, toplam vaka sayısı 47.029 olurken, toplam can kaybı ise 1006 oldu. Toplam yoğun bakım hasta sayısı 1.667, toplam entübe hasta sayısı 1.062, toplam iyileşen hasta sayısı ise 2.423 oldu.

Bakan Koca: "Günlük test sayısında 30.000’i aştık. Laboratuvar sayımız 106’ya çıktı. Yoğun bakıma giren hasta oranımız düşmeye devam ediyor. İyileşme hızında başarı grafiğimizi koruyoruz. Veriler, önümüzdeki günlerde iyileşme hızında artış olacağını gösteriyo" dedi.

 Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Türkiye Cumhuriyeti devletinin şu an itibarıyla 1 milyon 61 bin 635'dir.

Hekimlerimiz, hemşirelerimiz ve sağlık çalışanlarımız uzun, fedakârlık isteyen nöbetler tutuyor.

Onların cesaret dolu çabalarıyla 2 bin 423 hastamız iyileşip taburcu edildi. 

Sağlık ordumuzun hastalığı yenme konusunda kararlılığına güvenin.

Tehditkâr bulaşıcı hastalıktır. Size güven vaadeden herşey tedbirler ölçüsünde etkili olabilir.

Milletvekillerine seslenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vekillerine seslenmek istiyorum. Sağlık camiası olarak uzun yıllardır süren sorunumuz var. Kamuoyu vicdanı hiçbir seferinde sineye çekmedi. Hekimlerimizin diğer birçok personelimizin uğradığı şiddet haber konusu oldu. Yasalar şiddete eğilimli kişiler için caydırıcılıktan uzak kaldı. Yüce Meclisimiz sağlıkta şiddetin önlenmesi yasa teklifiydi beklenen adımı attı. Ülkemizde de bu suçların ancak caydırıcılıkla önlenebileceği açıktır. Caydırıcı sertlikte olması Cumhurbaşkanımızın da talebidir. Sağlık çalışanlarımızın önemli bir kısmının mücadele ettiği bu günlerde yeni bir şiddet olayı toplum vicdanında bağışlanması mümkün değildir. Yasa tasarısı bizler içinde büyük önem taşımaktadır. Sağlık çalışanına dönük şiddet bu suçun toplum vicdanındaki karşılığı neyse o vicdanın adaletteki dengi bir ceza ile cezalandırılacaktır. Sizlerden isteğimiz bu yasa tasarısının meclisinin evet oyuyla bir an önce yasalaşmasıdır. Salgına karşı savaşta Meclisten personel için kalkan istiyoruz. Meclis oy birliğiyle bu yasayı çıkartırsa meclisimizi yürekten alkışlayacağız." dedi.

Yorumlar (0)
sisli

Gelişmelerden Haberdar Olun

@