04.06.2020, 10:45

TÜLOMSAŞ müzelik olmasın!

Eskişehir pek çok alanda ilerliyor. Havacılıktan raylı sistemlere, insan kaynağından turizme kadar pek çok alanda örnek işler yapıyor. Öte yandan sürekli bir ilerleme değil bu…
Bir ileri iki geri gibi…
URAYSİM ile heyecanlanırken TÜLOMSAŞ elden gitti.
Üçüncü üniversite umudu beslerken Anadolu Üniversitesi küçültüldü! Bölünerek kurulan ESTÜ ise şimdilik kendi yağıyla kavruluyor.
Havaalanımız uzadı, pisti güçlendirildi, cihazlar falan… Sevinmek üzereyken tarifeli uçuşlar kaldırıldı. Komşular kentler Zafer’ini ilan ettiler! Ya da Zafer’i yapan-işleten müteahhitler…
Güzel bir stadımız oldu, takım küme düştü! Kimseyi suçlayacak değiliz ama bu da can sıkıcı bir tesadüftü!  
İktidar’ın en çok övündüğü yol yapma meselesinde bile sınıfta kaldık. Seyitgazi, Alpu ve Sarıcakaya yollarının hali ortada.
Tüm bunlarda iktidar temsilcilerinin pasifliğini görüyoruz. Eskişehir’den giden çok şey var ama gelen pek bi şey yok. Eskişehir kendi yağıyla kavruluyor.
Yılmaz Büyükerşen’in vizyon ve gayretiyle marka oldu Eskişehir. İktidar’ın da katkısı elbette var ama gücü ölçüsünde değil…
Hele hele son zamanlarda Eskişehir iyice kaderine terk edildi.
Bu yazıyı yazmaya neden olan şey TÜLOMSAŞ’ın başına gelenler…
Eskişehir ve Türkiye için önemini anlatmaya gerek yok. TÜLOMSAŞ’ımız, Adapazarı’nda yolcu vagonu ve Sivas’ta yük vagonu üreten fabrikalarla birleştirildi. Yeni kuruluşun merkezi Ankara olacak.
Eskişehir’e genel müdür yardımcısı, müessese müdürü atanacak. Yeni oluşumun hedefi yerli hızlı treni üretmek. 
Bu organizasyon belki gerekli olabilir buna itirazımız yok. İtirazımız Eskişehir’in merkez olmaması. Demiryolu denince akla gelen Eskişehir bu yapının merkezi olmalıydı. Genel Müdürlük burada olmalıydı.
TÜLOMSAŞ ismi de korunmalıydı. Fabrikamız hem tarihi hem de son yıllarda yaptıklarıyla bunu hak ediyordu. Belki bir düzenleme yapılabilir… Benim hala umudum var.
TÜLOMSAŞ’ın müzesi var biliyorsunuz… Çok güzel bir müze… Ama bu kente üretmeyi, başarmayı öğreten TÜLOMSAŞ müzelik olmasın.
Karakurt’u, Devrim’i üreten TÜLOMSAŞ’a bunu yapmayalım.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@