19.03.2019, 10:12

Tepebaşı Hükümeti

Tepebaşı’ndaki üçüncü dönemini geride bırakan Ahmet Ataç, yeni dönem için yapmayı planladığı projelerini açıkladı. Muhtarların ve vatandaşın da ilgi gösterdiği etkinlik Şirintepe’deki Yunusemre Spor Kompleksi’nde yapıldı.
Ataç için başkandan ziyade “Tepebaşı’nın mimarı” desek daha doğru olur. Ataç, 90’lı yılların sonuna kadar bırakın tesisleri, merkezleri ‘iri bakkalın’ bile bulunmadığı Tepebaşı’nı İngiltere’de ‘konuşulur’ hale getirdi.
Ataç bunu nasıl başardı?
Arkasında çoğu zaman iktidar yoktu. Muhalefet partisinin belediyesi olarak bu işleri nasıl yaptı. Bir kere Ataç ortaya ‘liderlik’ koydu. Ataç inandığı şeyleri söylemekten, doğru bildiklerini yapmaktan geri durmadı. Bu noktada liderliği çok önemliydi…
Öte yandan çok güzel bir ekip kurdu. Dünyada ne olup bittiğini bilen, genç ve çalışkan bir ekip. Ataç ve ekibi, Tepebaşı’nı belediyecilik konusunda farklı bir noktaya getirdi.
Yaptıklarına ve yapacaklarına ‘belediyecilik’ demek haksızlık olur.
Çocukların sağlıklı dişlere sahip olmasını düşünmek…
Herkesin Çanakkale’yi görmesini istemek…
‘Yüzme bilmeyen, enstrüman çalmayan çocuk kalmayacak’ demek…
Hayvanların su sorununu güneş enerjisinden yararlanıp çözmek…
Elektrikli araçlarla çevreyi daha az kirletmeye çalışmak…
Alzheimer hastalarını unutmamak…
Filistin’e gidip Salfeet Belediyesi ile kardeş kent olmak…
Yaşam Köyü için AB’den beş milyon avro hibe kazanmak…
Bilmem ne sertifikası alan ilk belediye olmak…
Kadınları evden çıkarıp, meslek öğretmek…
Engellileri ‘para kazanır’ hale getirme derdine sahip olmak…  
Buna benzer 100 ‘proje, girişim, iş’ daha sayılabilir. Ataç yönetimindeki Tepebaşı’nın, belediyeciliği getirdiği noktayı özetlediğimi düşünüyorum.
Tepebaşı’nın geldiği bu nokta bile Türkiye’nin sınırlarını aştı.
Pazar günü görüldü ki Ataç, bununla da yetinmiyor!
Kırsalda biten tarım ve hayvancılığı kendine dert ediniyor. Mandıra Evleri diyor, Ekolojik Köy diyor, kooperatif diyor, tıbbi bitkiler yetiştireceğim diyor, kadın üreticiler günü diyor, atıl durumdaki tarlaları kullanılır hale getireceğim diyor…
Çamlıca’ya Matematik Evi diyor, Felsefe Evi diyor, tenis kortu, engelliye matematik kitabı, Uluönder’e ticaret merkezi, Zincirlikuyu’ya yüzme havuzu… Toplu konut, kreş, meydan, park, gösteri salonu…
Tepebaşı’nda yapılanlara ve yapılacaklara bakıyorum… Ahmet Ataç bir başkandan fazlası diyorum, belediyeden öte işler yapılıyor diyorum. Tepebaşı, bu haliyle tüm bakanlıkların sorumluluğunu da üstlenmiş görünüyor.
Yorumlar (0)
-6°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@