Salgınlarda en büyük silah aşıdır

9.Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Ecz. Metin Kamış, "Bütün aşıların kısa vadedeki sonuçları iyi görünmektedir. Aşı salgını tamamen bitirmeyecek ama virüsle mücadelede biz sağlık çalışanlarına çok büyük bir güç verecektir" dedi.

Sağlık 07.12.2020, 12:44 07.12.2020, 13:56
Salgınlarda en büyük silah aşıdır
banner11

Başkan Kamış'ın açıklaması şöyle:

"Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı corona virüse karşı kullanılacak aşıda Çin bilim insanlarının ürettiği aşı olan Coronavac aşısından 50 milyon doz ülkemizde kullanılmak üzere tedariğini sağlayacak. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Dünya üzerindeki tüm salgınlarda en büyük silah aşıdır.Bu sebeple aşının bulunmuş olması insanlık adına sevindirici bir haberdir.

Gelelim farklı ülkelerde bulunan aşıların birbirlerinden ne gibi farkları olduğuna. Biontech/Pfizer aşısı ve Moderna aşısı M-RNA teknolojisi ile üretilmiş aşılardır. Sputnik V ve Oxford/Astra Zeneca aşıları ise VİRAL VEKTÖR tekniği ile üretilen aşılardır. Coronovac aşısı ise inaktif virüs aşısıdır.

Coronovac isimli aşılar gibi inaktif aşıların temeli virüsün inaktif hale getirilip canlıya verilmesi ve vücutta ona karşı antikor üretilmesine dayanmaktadır. Bu sistem zaten yıllardır kullanılan bir teknolojidir. M-RNA aşısı ise moleküler biyoloji tekniği ile üretilen inaktif aşılamaya göre çok daha yeni bir teknolojidir. Peki neden İNAKTİF aşı modeli yerine M-RNA teknolojisi son 10 yılda geliştirilmeye çalışılmıştır? Çünkü inaktif aşı modelinde süreç pahalı,zahmetli ve çok daha fazla zaman almakta.Çok fazla virüs üretip bunları inaktif hale getirmek gerçekten zaman alan bir süreçtir.Bu sebeple bu zaman sıkıntısını M-RNA aşılarındaki teknoloji ortadan kaldırmıştır.

Bütün aşıların kısa vadedeki sonuçları iyi görünmektedir.Aşı salgını tamamen bitirmeyecek ama virüsle mücadelede biz sağlık çalışanlarına çok büyük bir güç verecektir."Ben aşı olmam" söylemini son günlerde sıkça duymaya başladık. Ben şunu söylüyorum bunu söyleyen insanların muhtemelen yakın çevresinde kimse bu hastalığı geçirmemiş ya da bu hastalıktan bir yakınını kaybetmemişler. Aşı karşıtlığını zaten anlayabilmiş değilim ki şu zamanda bu işin şakasının olmadığı aşikardır.

Peki nede Biontech/Pfizer aşısı değilde Coronovac aşısı ülkemize geliyor? Bu işin birden fazla faktörü var.Birincisi ve en önemlisi Biontec/Pfizer aşısının saklama koşullarındaki zorluklar. -70 derecede muhafaza edilmesi dolayısı ile lojistik sıkıntılar olabilir. Bir diğer neden de Coronovac aşısının Faz3 çalışmalarında gönüllü ülkelerden biriydik. Bu sebeple Coronovac aşısının tedariği daha kolay olmuştur diye düşünüyorum. Pfizer/Biontech de de bu yol izlenemez miydi diye soracak olursanız da bu sorunun muhatabı maalesef ben değilim,Sağlık Bakanlığı’dır derim.

Bu sebeple hangi aşıya ulaşımımız olursa mutlaka olalım. Çünkü bu salgındaki en büyük silahımız aşıdır."

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@