Mahallenizdeki eczane yakın zamanda kapanabilir

9. Bölge Eskişehir-Bilecik Eczacı Odası Başkanı Ecz. Metin Kamış, "Yetkililer gerekli müdahaleyi yapmazsa maalesef mahallenizdeki her iki eczaneden biri yakın zamanda olmayacak" dedi.

Sağlık 12.09.2022, 13:11
Mahallenizdeki eczane yakın zamanda kapanabilir
banner11

"Eczanelerimizin ticari hayatlarını devam ettirebilmesi için mücadele ediyoruz" diyen başkan Ecz. Metin Kamış, "Mahallenizdeki iki eczaneden biri çok yakında artık olmayabilir" diye konuştu.

Kamış'ın açıklaması şöyle:

"Yıllardır sıkıntılarımızı anlatıyoruz, lakin çözüme ulaşamıyoruz. Son bir iki senedir ilaç yokları inanılmaz boyutlara ulaştı. Bu ilaçlarda kronik hastalık dediğimiz şeker, astım ve tansiyon başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta. İlaçtaki euro kuru reeldekinin yarısından bile azdır. Bu sıkıntının çözümü bellidir. Euro kurunun güncel hale getirilmesi.

Diğer taraftan vatandaşımızın cebinden çıkan fiyat farkları çok ciddi rakamlara ulaştı. Artık hastalarımız bir reçetede 70-80 TL fiyat farkı ödemekte. Sosyal bir devlet yapısına tamamen zıt olan bu durum maalesef vatandaşlarımızı çok zor durumda bırakmakta.

Hiçbir ticari kurum böyle bir yükü kaldıramaz
2009 yılından bu yana 10 kattan fazla artan bir enflasyon değerini gördükçe o tarihten beri güncellenmeyen ve artık günümüz şartlarının çok gerisinde olan İlaç Fiyat Kararnamesi sebebiyle eczanelerimiz ekonomik sıkıntı çekmekte. Sadece son iki yılda standart giderlerimiz 2,5 kat artmışken artan ilaç fiyatları sebebiyle karlılığımız tam aksine düşmüştür. Hiçbir ticari kurum böyle bir yükü kaldıramaz. Bizler insan hayatı için mücadele eden bir meslek grubu olmamızın yanında, eczanelerimizin de ticari hayatlarını devam ettirebilmesi için mücadele ediyoruz.

Yetkililer gerekli müdahaleyi yapmazsa maalesef mahallenizdeki her iki eczaneden biri yakın zamanda olmayacak."

Yorumlar (0)
12
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@