ESOGÜ Tıp Fakültesi'nden bir ilk daha

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda Eskişehir’de ilk defa uygulanan bir tedavi ile ölümcül rahatsızlık geçiren bir hasta hayata döndürüldü.

Sağlık 24.06.2021, 15:03
ESOGÜ Tıp Fakültesi'nden bir ilk daha
banner11

ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’na bağlı Kateter Laboratuvarı’nda, kalp kasılma oranı %15 ve yoğun kalp içi kan pıhtısı olan bir hastaya ölümcül bir ritim bozukluğu olan Ventriküler Taşikardi nedeniyle uygulanan Epikardiyal Ablasyon (yakma) tedavisi ile hastanın hayatı kurtarıldı. Göbekten girilerek uygulanan ve yaklaşık 6 saat süren operasyon, Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Taner Ulus tarafından Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ferda Yaman’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

sonrasında hasta tekrar bir ritim bozukluğu ya da işleme bağlı herhangi bir problem olmaksızın operasyon sonrası 8. günde şifa ile taburcu edildi. Bu olgunun kalp kasılması çok zayıf ve yoğun kalp içi kan pıhtısı olan bir hastada Ventriküler Taşikardi nedeniyle başarılı Epikardiyal Ablasyon işleminin uygulandığı Eskişehir’deki ilk hasta olduğunu belirten Prof. Dr. Taner Ulus, ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı bünyesinde bulunan Kateter Laboratuvarı’nda ölümcül ritim bozuklukları olan bu gibi hastaların başarılı tedavilerinin yapılmakta olduğunu ve merkezin Eskişehir ve çevre illere hizmet verdiğini ifade etti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@