10.05.2020, 17:41

Rikşa... Eskişehir'de neden olmasın?

Geçtiğimiz aylarda Ankara’da “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi Projesi (İklimIN)" konferansına katılmıştım. Geri dönüşümden ekonomiye, enerji politikalarından yeşil altyapı çözümlerine kadar birçok alanda iklim krizinin etki ettiği alanlar konuşulmuş ve kitapçıklar hazırlanmıştı. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nin değerli ve candan hocası Prof. Dr. Nezih Orhon’da bir konuşma gerçekleştirmişti.

Konferansta iklim krizinin yarattığı çevresel etkiler üzerine de bir sergi düzenlenmişti. Mola esnasında Sheraton Oteli’nin giriş bölümüne koyulmuş, şirin mi şirin bir araç dikkatimi çekmişti ve anında “Neden Eskişehir’de olmasın?” demiştim.

Daha önce görmeyenler ve duymayanlar mutlaka vardır. “Rikşa” aslında namı diğer bisiklet taksi. Kıkrlareli’nin ilçesi Lüleburgaz Belediyesi tarafından hayata geçirilen bir proje. Hem çevreye yayılan karbon salınım oranının azaltılmasına katkıda bulunuyor hem de diğer belediyelere örnek oluyor. Öncelik olarak hamileler, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşlar yararlanıyor. Bir diğer önemli detay ise ücretsiz olarak halkın yararlanması.

Peki, salgından dolayı toplu taşımaya bile riskli gözlerle bakıldığı şu dönemde rikşalar kolaylık yaratabilir mi? Elbette toplu taşımada olduğu kadar kişi taşıyamaz ancak en azından hamileler, engelliler ve 65 yaş üstü vatandaşlarımız için iyi olabilir. Zaten Haziran ayında da koronavirüsle mücadele kapsamında normalleşme çalışmaları artacak. Dezenfekte işleminin düzenli yapıldığı rikşalar namı diğer bisiklet taksiler çevreci Eskişehir’e yakışır. Tabi önümüzdeki dönemlerde…

Örnek olması için de Lüleburgaz Belediyesi'nin rikşalarından bir fotoyu da paylaşıyorum.

EMEKÇİ ÇOCUKLARIMIZI SEVİNDİRİN

Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi, tarım işçisi çocuklar için güzel bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında İl Merkezi, Odunpazarı ve Tepebaşı’ndaki tarım işçisi 250 çocuğumuza gıda, bez, oyuncak ve kıyafet yardımında bulunuldu. Sağlık çalışanlarının gönüllü olduğu kampanyaya destek olmak için Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi’ni arayabilirsiniz. Siz de bir miniği sevindirin keza çok zor şartlar altında çalışıyorlar.

Yardımda bulunmak için arayacağınız numarayı da burada paylaşıyorum: 0542 741 25 26

TROLLER YİNE İŞBAŞINDA

Han Belediye Başkanı Erdal Şanlı koronavirüs sürecinden beri ilçede başarılı çalışmalar gerçekleştiriyor. Şanlı’nın sosyal medya hesaplarını incelediğinizde somut olarak ne demek istediğimi anlarsınız.

Asıl konuya geleyim; Han ilçesi Kayı Mahallesi’nde bulunan Atatürk büstü günlerdir tartışılıyor. Kaynağı belirsiz kişi ya da kişiler tarafından da paylaşılan fotoğraflarda Atatürk büstü eksik ve tamamlanmayı bekliyor. İddialara göre; Atatürk büstünün bir yıldır harap vaziyette bekletildiği ve halkın büst talebinin Büyükşehir Belediyesi ve Han Belediyesi tarafından yerine getirilmediği…

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Başkan Şanlı ise, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Atatürk’e yakışır bir meydan yapıyoruz. Büst konusunda ise şu gerçeği bilmekte fayda var; Biz deforme olan eski büstü yeniliyoruz. Tamir olan kısmın fotoğrafını çekip ucuza siyaset yapmanın hiçbir anlamı yok.” dedi.

Fotoğrafların kimin tarafından çekildiği ve suçlamalarda bulunduğu söylediğim gibi muamma. Dahası iyi işler yapıldıkça hep pürüz yaratmaya çalışanlar da olur. Umarım Şanlı’nın açıklaması trollere de cazip gelmiştir.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@