Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Prof. Dr. Nabi Avcı
Prof. Dr. Nabi Avcı

Bilecik doğumlu. Orta öğrenimini Eskişehir Maarif Koleji’nde yaptı. ODTÜ İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdi. Üniversite öğrenciliği sarısında Yeni Devir Gazetesi’nde Enes Harman ismiyle yazmaya başladı. Deneme ve Gelişme dergilerinin kurucuları arasında yer aldı. Fethi Gemuhluoğlu’nun girişimleriyle Kültür Bakanlığı’nda memuriyete başladı. Yeryüzü Yayınları’nı kurdu. Uygarlık tarihi, iletişim sosyolojisi ve felsefesi ders çalışma alanları içinde yer aldı. Hasan Celal Güzel’in Milli Eğitim Bakanı olduğu dönemde bakan danışmanlığı yaptı. Yıldırım Akbulut ve Turgut Özal’a danışmanlık yaptı. Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı seçim kampanyasında çalıştı.
Kanal 7 televizyonunun kuruluşunda bulundu.  360 Derece programını hazırlayıp sundu. Kısa bir dönem Yeni Şafak gazetesinde yayın yönetmenliği yaptı. Bu dönemlerde Bombacı Parmenides, Enformatik Cehalet, Görgü Kuralları isimli kitaplarını yazdı. Akademi kitaplarının yanı sıra Rene Guenon, Martin Lings ve Seyyid Hüseyin Nasr eserlerini Türkçeye çevirdi. Molla Kasım takma adıyla mizah yazıları yazdı.
1998’de Asaf Savaş Akat’ın davetiyle Bilgi Üniversitesi’ne geçti. New York’ta yayınlanan gazeteyi de okudu, Çete fanzinini de... Doğu ve batı ayırmadan entelektüel dünyanın kapılarını öğrencilerine açtı. Derslerini dinlemek bulmaca çözmekten, film seyretmek ve hafiye romanında katili bulmaktan daha zevklidir sözü öğrencilerine aittir. Muazzam kitap bilgisi ve kuvvetli hafızasıyla en cins yazarları, şairleri ve kitapları öğrencilerine okuttu.
Kurşun kalem sempatizanı olarak nam saldı. 2003-2011 arasında Başbakanlık Danışmanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2011’de Eskişehir Milletvekili olarak Parlamento’ya girdi. Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı olarak çalıştı. 2013’te Milli Eğitim Bakanlığına atandı. Milli Eğitim Bakanlığında Türkiye ortalamasının üzerinde bakanlık yaptı. Kedisi Pamuk’a makamında yer verdi. 2016-2017 arasında Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yaptı. Her çalıştığı yerden ayrılışında vedalaşmaların ilmini yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Avcı, Semra Hanım ile evli ve beş çocuk babasıdır.

20°
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@