Biyografi

Biyografi / Öne Çıkanlar

Biyografi / Yeni Eklenenler

Prof. Dr. Gaye Usluer
Prof. Dr. Gaye Usluer

25/03/1957’de Eskişehir’de doğdum.

Babamın görevi nedeniyle Erzurum’da ilkokul 1. sınıfı, Sakarya’da ( o zaman adı Adapazarı idi ) 2. sınıfı, 3-4 ve 5. sınıfları Eskişehir’in en eski ve köklü ilkokullarından Fatih Sultan Mehmet ilkokulunda okudum. Türkçeyi doğru kullanmayı rahmetli öğretmenim Davut Gökmirza’ya borçluyum. Mandolin çalan çocuklardık biz. Okul sonrası saatlerde mahalle arasında yakan top oynayan mutlu çocuklar.

İlkokula ait belleğimde en yerleşik anı “Büyüdüğünüzde ne olmak istiyorsunuz?” sorusuna karşın “Prof. Dr. olmak istiyorum” diye başlayan bir kompozisyon yazmıştım. Ta o yaşlarda tıp doktoru olmayı kafama koymuşum. Bir anlamda 11 yaşındaki çocuğun gelecek hedefini gerçekleştirebilmesi.

Orta ve lise eğitimimi Süleyman Çakır Kız lisesinde gördüm. Seçkin öğretmenler, çok iyi öğrettiler, eğittiler bizi. Onlara şükran borçluyum...

Ev hanımı olan annemden disiplini, kurallı olmayı, SSK Bölge Müdürlüğü’nde Müfettiş olan babamdan hedefli olmayı ve çalışmayı öğrendim.

Türkiye’nin en iyi Tıp Fakültesinde ( Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi) 1 yılı hazırlık olmak üzere 7 yıl okudum. Bu süreçte eşimle ( Mustafa Usluer) tanıştım. Birlikte okuduk ve sonra yaşamdaki tüm iyikilerimizi paylaştık.

Üniversite yıllarımız Türkiye’nin en karmaşık dönemlerindendi. Arkadaşlarımızı yitirdik. Kayıplarımız oldu. Kardeşlik, özgürlük, eşitlik duygularımız o denli güçlüydü ki, bugünkü “Gaye Usluer”, o zaman başladı. Son sınıftaydık, 12 Eylül 1980 darbesi oldu. Bugün filmlere konu olan anlar, anılarımız oldu.

1982’de evlendik. 1984 ve 1988 yıllarında kızlarımız doğdu.

1987 “Enfeksiyon Hastalıkları ve  Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı”, 1993 Doçent Dr, 1998’de Prof Dr ünvanlarını aldım. 1998’de Oxford’da John Radcliff  Hastanesinde 3 aylık bir eğitim sürecim oldu.

Çok sayıda makale, kitap bölümü yazdım. Sayısını hatırlayamadığım yurtiçi ve yurtdışı toplantılara katılım, sunum yapma fırsatım oldu. Ulusal uzmanlık derneğimizin iki dönem başkanlığını yaptım.

2007’de Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Rektör adayı oldum. Benim kontrolümde olan tüm aşamalarda ( seçim, YÖKde mülakat) başarılı oldum. Kontrol edemediğim son aşamada ise, tercih edilen olmadım. Geriye baktığımda bir başarı öyküsü görüyorum. Atanmış olsaydım daha büyük bir başarı öyküsünü ekip arkadaşlarımla birlikte yazacaktık, eminim.

2010 yılından beri CHP içinde aktif siyaset yapıyorum.

CHP Kadın Kolları MYK üyeliği,  Parti eğitmenliği, Parti İçi Eğitim Kordinatörlüğü ( halen) yaptım. 25 ve 26.Dönem Eskişehir Milletvekilliği yaptım.

Dört dönemdir CHP Parti Meclisi Üyesiyim.

2003’de babamı, 2014’de eşimi kaybettim. Hayatımdaki çok değerli iki insan. Yaşam her zaman kolay değil.

2017’de anneanne oldum. Yaşamımın en güzel hediyesi.

2018’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Siyaset Bilimi dalında Yüksek lisans derecesi aldım.

Halen sağ yanım üniversitede. Öğretim üyeliği ve hekimliğe devam ediyorum. Çok keyifli, hastalarımı ve mesleğimi özlemişim.

Sol yanım aktif siyasete devam ediyor.

Siyaset emek işi, inanç işi... Kalıcılığınız bunlara bağlı. Ama şans faktörünü de hesaba katmak lazım. Zaman, yer, kişiler... Benim için siyaset hiç bir aşamada  “şans işi” olmadı. Hep çalışarak, hep daha çok çalışarak, bilgi ile emek ile...

Bundan sonra ne olacak?

Kardeşlik, Özgürlük, Eşitlik, Barış ve tabi ki DEMOKRASİ mücadelesine devam edeceğim. Ülkemiz için daha güzel bir bugünü ve geleceği oluşturabileceğimize inanıyorum.

21°
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@