18.03.2019, 10:45

Ön diz ağrısının sebebi olarak Kondromalazi Patella Nedir?

Uzun yıllar her diz önü ağrısı patellar kondromalazi olarak adlandırılmıştır. Bugün için bu terim diz önü ağrısı ile birlikte patella arka yüzündeki kalın kıkırdağın yumuşaması, saçaklanması ve ülserasyonu için kullanılmaktadır. 

Yapılan otopsi çalışmaları dizdeki kıkırdakta normal olarak kabul edilen dizlerde de yüksek oranda kondromalazi olduğunu göstermektedir.Bu çalışmalara göre kıkırdaktaki saçaklanmalar dizin içinde  çok erken yaşlarda başlamaktadır. Bu değişiklikler asemptomatiktir ve ilerleyici değildir. 

Orta yaşlardan itibaren bu değişiklikler eklemin dış yüzüne kadar ilerlemektedir. Ciddi kıkırdak hasarı çok az hastada gelişmektedir.

Kondromalazi tek başına ağrının nedeni olmayabilir ve dizilim bozukluğu veya ağrı nedeni olarak diğer sorunlar da düşünülmelidir.Bütün bu değişiklikler yüzeyel yaşa bağlı değişiklikler olarak adlandırılmıştır.  

Patellar kondromalazinin etyolojisinde genel kabul göreni dizilim bozukluğuna bağlı dizin  dış yan eklemine aşırı yük ve eklemin santral çıkıntısındaki makaslama kuvvetleridir. Bu durumda dizin içeride kalan ekleminde yüklenme azaldığı için kıkırdakta yumuşama beklenebilir.  

Bu hastalık sebepleri dışında uzamış hareketsizlik, artroskopik cerrahiler sonrası, diz önüne direkt travmalar da kondromalaziye bağlı sorunları başlatabilir. 

Dizin kıkırdak dokusu beslenmeyi doğrudan kanlanarak(damarlanma)ile sağlamaz.Dokunun beslenmesi için gereken oksijeni yani kanlanmayı difüzyon yolu ile sağlar.Difüzyon için ise kıkırdak dokunun kompresyon kuvvetlerine maruz kalması gerekir ki diz kendini onarım aşamasına geçebilsin. Bundan dolayı terapatik egzersiz eğitimi son derece önemlidir. 
 

Tedavide kullanılacak yöntemler arasında aktivite modifikasyonu ve istirahat, nonsteroid anti-enflamatuvar ilaçlar, kuadriseps güçlendirici egzersizler, patellofemoral eklem mobilizasyonu ve patellar bantlama sayılabilir. Kuadriseps güçlendirici egzersizlerden yarı çömelme (semi-squat) egzersizlerin (kapalı kinetik zincir) uzun zamandır önerilen düz bacak kaldırma egzersizlerine göre daha etkili olduğu bildirilmiştir.Bu tedavilerle hastaların büyük çoğunluğunda yakınmalarda rahatlama sağlanır. 
Sağlıkla kalın..
 

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@