01.10.2020, 10:58

Nadir Küpeli’nin gurur duyduğu “göz bebeği” kurum…

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bir eğitim faaliyeti yürütülüyor ki, bu bildiklerinizden değil…
Bir meslek lisesi düşünün ki öğrenci kaydettirmek için hatırlı kişiler araya giriyor…
Merakınızı bu satırlarda gidereyim. Adı Özel Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.
Nadir Küpeli başkanlığındaki EOSB yönetimi, Eskişehir için önemli bir işin altına imzasını atmış.
Panorama programıma konuk olan Nadir Küpeli’ye, zaman darlığından meslek lisesine yer veremediğimizi söyleyince o kadar üzüldü ki…
Programın sonrasında “Hayalimi gerçekleştirdiğim en önemli proje” olarak tanımladığı Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hikayesini Nadir Küpeli’nin ağzından keyifle dinledim.
Eski Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın gayretlerini, mevcut bakanın bu eğitim projesine olan ilgisini ve desteğini bahsetmeden geçemeyen Küpeli, şunları kaydetti:
“Eskişehir eğitim kurumları arasına girmesini sağladığımız bu okul için özel mesai harcadım. Bakanlık ile adeta mekik dokudum. Önce devlet okulu olarak açılması amacıyla girişimlerde bulunduk ancak Milli Eğitim Bakanı bizi özel okul olarak kurmamız konusunda yönlendirdi. Özel okul ancak öğrencilerimizden bir kuruş para almıyoruz. Üstelik 5 bölüm bulunan okulumuzdan mezun olacak öğrencilerimizin işleri de hazır. Yani OSB’deki fabrikalarımızda staj yapan öğrencilerimiz mezun olunca büyük oranda direkt işe başlayacak, nitelikli ara eleman olarak. Okulumuza öğrenci kaydı için veliler hatırlı kişileri bile araya koymaya çalışıyor. Kuşkusuz bu durum ücretsiz özel okulumuza olan ilginin en somut göstergesi…”
Konuşurken adeta gözleri parlayan bir iş insanının bu heyecanına tanık olunca sohbet de koyulaştıkça koyulaşıyor…
Nadir Küpeli, ara vermeden okuldan bahsetmeyi sürdürüyor:
“Mayıs 2019 yılında temeli atıldı. Eylül ayında 2019-2020 eğitim-öğretim sezonuna geçici binada ‘merhaba’ dedi. 2019 yılında Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ana kampüs inşaatındaki çalışmalara başlandı. Toplam 26 bin metrekarelik alana kurulan okulda, 30 derslik bulunuyor.
Modern eğitim altyapısına göre projelendirilen okulda metal teknolojisi, endüstriyel otomasyon teknolojileri, plastik teknolojisi, makine teknolojisi ile elektrik ve elektronik teknolojileri bölümleri bulunuyor. Geçen sene geçici hizmet verdiğimiz binamızda metal teknolojisi bölümünü açmıştık. Yeni okulumuzla birlikte bu bölümlere ilave olarak endüstriyel otomasyon teknolojileri ile elektrik ve elektronik teknolojileri bölümlerini de açacağız. Gelecek senelerde plastik ve makine bölümlerini de açacağız. Okul bünyesinde ayrıca spor salonu, konferans salonu, kütüphane, atölyeler, sergi alanı, laboratuvarlar, yemekhane ve idari tesisler yer alıyor.
Son teknolojik sistemler kullanılarak projelendirilen okul, Eskişehir sanayisinin nitelikli ara ve ana eleman ihtiyacını büyük oranda karşılayacak.
Geçen yıl 100 öğrencimizle geçici binamızda eğitimlere başlamıştık, bu eğitim döneminde yeni okul binamızın tamamlanmasıyla 270 yeni öğrenci daha alarak, yeni eğitim yılana başladık. Tabi pandemi nedeniyle şu anda uzaktan eğitim modeliyle müfredat sürüyor.
Okulumuza Eskişehir halkından büyük bir teveccüh oldu ve bu yıl ki kapasitemizin üzerinde 500’ü aşkın aile çocuklarını okulumuzda okutmak için başvuru yaptılar. LGS puanlarına ve çocuklarla yapılan mülakatlar doğrultusunda okulumuza yeni öğrencilerimizi kayıt ettik. Okulumuz Eskişehir sanayinin gerçek anlamda geleceği için büyük önem taşıyan bir merkez. Bizim adeta göz bebeğimiz.
Zaman içinde 1080 öğrencinin eğitim görmesi planlanan ve son teknolojik sistemler kullanılarak projelendirilen okulumuz uzun vadede Eskişehir sanayisinin nitelikli ara ve ana eleman ihtiyacını büyük oranda karşılayacak.”
Eğitim adına yapılan bundan güzel iş olur mu?
Sanayiinin nitelikli ara elaman bulamamaktan yakındığı, işsizliğin arttığı bir dönemde EOSB Başkanı Nedir Küpeli ve yönetiminin hayata geçirdiği bu eğitim projesi kocaman bir alkışı hak ediyor.
Umarım bu çaba herkese örnek olur.

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@