16.04.2019, 19:00

Migrende İlaçsız Tedavi

Migren nedir?  
Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder. Eskiden "sadece bir baş ağrısı tipi" olarak görülen migren, artık başlı başına bir nörolojik hastalık olarak kabul edilmektedir. Migren baş ağrısının bir diğer ismi de damarsal baş ağrısıdır. 

 Migren belirtileri  
Orta şiddette ya da şiddetli ağrı
Bulantının eşlik etmesi
Kusmanın eşlik etmesi
Işığa ve sese duyarlılık (bazen kokuya duyarlılık)
Zonklayıcı, nabız gibi atan ağrı
Ağrı hareketle artar.
Migren belirtilerinden biri de tek taraflı baş ağrısıdır. Zaman zaman taraf değiştirebilen bu tek taraflı baş ağrılarında genel de bir yarıma diğer yarımdan daha fazla eğilimi vardır.  

Migrende baş ağrısı sıklıkla şakaklarda ve bazen göz veya gözün arkasında yerleşir. Alın, başın arka tarafı ve kulağın hemen arkası migren baş ağrısının en çok görüldüğü yerlerdir.  

Etkileyen Faktörler 
Ayrıca stres, yorgunluk, aşırı egzersiz, açlık, bazı yiyecek ve içecekler, az yada çok uyku, ışık-koku-hava durumu gibi çevresel faktörler ve hormonal değişikliklerin tetikleyici yanları vardır.  
 
İlaçsız tedavi !! 
Ancak bu faktörlerin migren sebebi olması için hastaya bütüncül yaklaşımın migren tedavisinde başarıyı oldukça yükseltmektedir. Hastalık yoktur, hasta vardır. O yüzden tedavi kişiye özel olmalıdır. Her hastanın detaylı bir klinik muayene ile değerlendirilip hikayesinin iyi dinlenilmesini ve kişiye özel tedaviyi benimsenmesi gerekiyor. Baş ağrısı çeken hastaların fizik tedavi programına alınmasında postür değerlendirmesi, kas testleri, kas spazm değerlendirmeleri, konnektif doku muayeneleri mutlaka yapılması gereken testlerdir.

Manuplasyon ve mobilizasyon teknikleri ise intervertebral aralıkta açılma sağlayarak kas spazmlarını çözer. Ağrıya duyarlı yapılar üzerinde basıncı azaltır ve endorfin salınımına katkı sağlayarak ağrı eşiğinin yükseltilmesini sağlar. Bu etkileri ile bu teknikler baş ağrılarının tedavisinde kullanılabilir. 
Sağlıkla kalın..
 

Yorumlar (0)
-7°
az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@