09.09.2020, 10:17

Kredi ödemeleri ertelenmezse esnaf ve tüccar iflas bayrağını çekebilir

Başlıktaki ifade Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler’e ait.

Eskişehir.Net ekranlarında her hafta gerçekleştirdiğim “Panorama” adlı programa konuk olan Metin Güler, Corona virüsünün etkilerinin görülemeye başladığı mart ayından sonra ekonomik önlemler kapsamında esnaf ve tüccara verilen 6 ay ödemesiz kredilere dikkati çekti.

Güler, 36 ay olarak kullandırılan ve daha çok, sokağa çıkma yasaklarının da etkisiyle ekonomik krizi yakından hisseden hizmet sektörünün yoğunlukla talep ettiği 6 ay geri ödemesiz kredilerin taksit ödemelerinin ekim ayından itibaren başlayacağını kaydetti.

Eskişehir’deki hizmet ve turizm sektörünün farklı bir yönü var malum.

Yaklaşık 70 bini aşkın öğrencinin yaşamını sürdürdüğü 3 üniversiteye sahip Eskişehir’de esnafı da tüccarı da öğrenci endeksli bir satış veya hizmet politikası uyguluyor.

Yeni öğrenci endeksli iş yapıyor.

Pandemi nedeniyle alınan önlemler kapsamında uygulanan uzaktan eğitim kapsamında kente öğrenci gelmeyince esnaf ve tüccar 6 ay geri ödemesiz kredilere can simidi gibi sarıldı.

Altı ay geçti ve gelecek ay kredi geri ödemeleri başlayacak.

Başkan Metin Güler bu konunun özellikle altını çiziyor...

“Eğer kredi geri ödemeleri ertelenmezse zor duruma düşecek, belki de iflas edebilecek pek çok esnaf ve tüccar var” diyor Başkan Güler.

Vali Ercan Ayyıldız, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı ve Emine Nur Günay ve üniversite rektörleri nezdinde önemli girişim başlatan Güler, “Üniversitelerin yüzde 20’lik uygulamalı eğitim verilen bölümleri var, en azından o bölümleri yüz yüze eğitime açalsın ve öğrenciler kente gelsin. Böylece hizmet sektörü başta olmak üzere 8 bin esnaf ve tüccar hiç olmazsa bir nebze nefes alsın” ifadesini kullanıyor.

Tabii ki sağlık öncelikli bir konu ancak gerekli tedbirler alınır, hijyen kurallarına uyulursa, ilgili mevzuatlar kapsamında öğrencilerin yüz yüze eğitim almasının kent ekonomisi açısından taşıdığı öneme işaret ediyor Güler.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen de bu konunun altını özenle çiziyor.

Sonuçta 18 bine yakın üyesi bulunan Eskişehir Ticaret Odası ile hemen hemen aynı sayıda üyeye sahip Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bu konuda hemfikir.

Güler’in dikkati çektiği kredi geri ödemeleri ertelenmezse durum pek de iç açıcı görünmüyor.

Bu dönem, olan biteni bir köşede seyretme değil, siyaseti bir kenara bırakarak elleri taşın altına koyup, yapılması gerekenleri geç olmadan yüksek sesle dillendirme dönemi.

Benden söylemesi…

Yorumlar (0)
10°
hafif yağmur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@