29.04.2019, 11:27

Kazanan belli değil, kaybeden Emirdağlılar

Sonucu günlerdir merakla beklenen seçim yapılamadı!
Emirdağlılar Vakfı’nın seçiminden bahsediyorum. İlki 7 Nisan’da yapılan genel kurul pazar günü ‘başkanı seçmek’ üzere yeniden toplandı.
Gergin başlayan toplantıda tartışmalar hiç bitmedi, tansiyon hiç düşmedi…
Sadece Emirdağlılar’a ya da şunlara bunlara değil hiçbir STK’ya yakışmayacak görüntüler vardı salonda.
‘Üç Emirdağlı bir araya gelemez’ sözü bir kez daha ‘ispatlanmış’ oldu. Aslında bu sözü ‘Üç Emirdağlı bir araya gelir ama seçim yapamaz’ diye güncellemek lazım.
Emirdağlılar son zamanlarda iyi, olumlu, güzel şeylerle gündeme gelmiyor. Yerel seçim sürecinde Emirdağlılar Platformu’nun verdiği ‘Suat Er İlanı’nın hasarları henüz atlatılamamıştı.
Ardından ‘üç adaylı’ genel kurul süreci…
Sonrasında ‘üye’ tartışması…
Ve ‘yapılamayan’ bir seçim…
Başkan adaylarının “Son zamanlarda çok fazla üye yapıldı” iddiasını Divan Başkanı Yılmaz Karaca doğruladı. Karaca, son üç ay içinde yaklaşık bin üye yapıldığını açıkladı. 
Ve seçim kilitlendi!
Tam bu noktada ‘İlker Abi’ formülü devreye sokuldu.
Üç adayın da çekilmesi ve İlker Özokcu’nun desteklenmesi şeklindeydi bu formül. Özokcu’nun ‘temiz ve akil kişiliği’ kullanılmak istendi ama itiraz edenler de oldu. Bu yöntem de olmayınca Divan, seçimi bayramdan sonraya erteledi.
Aldığım bilgiye göre seçim 16 Haziran’da yapılacak.
Divan Başkanı Karaca’yı ‘yönetim şekli’ nedeniyle kutlamak gerekir. Böylesine gergin bir kongreyi ‘kazasız belasız’ idare etti. Öte yandan bir ‘oldubittiye’ izin vermedi. Konuşmak isteyen herkese söz hakkı tanıdı.
Protokolden yapılan ‘Başkan herkesi konuşturursan bitmez bu seçim’ türünden sataşmalara kulak asmadı. Moda tabirle atı alanın Üsküdar’ı geçmesine izin vermedi!
Sonuçta Emirdağlılar seçim yapamadı. Böylesine bir geçmişi, sivil toplum hafızası, birikimi olan topluluk iyi bir sınav veremedi.
Eskişehir’de yaşayan Emirdağlılar malum… En az 100 bin kişiden bahsedilir. 130 bin diyen bile var… “Böylesine bir topluluğun siyasi gücü neden yok” sorusunun cevabını da almış olduk pazar günü.
Emirdağlılar, bırakın kent üzerinde etkili olmayı kendi vakıfları üzerinde bile ‘etkili’ olamadılar. Bırakın tüm Emirdağlılar’ı vakıf çevresinde toplananlar bile bir araya gelemedi, gelemiyor.
Elbette alınacak çok ders var.
Seçimde kazanan yoktu.
Çünkü seçim olamadı. Kazananı önümüzdeki günlerde öğreneceğiz. Kim kazanır bilemiyoruz ama kaybeden kesinlikle Emirdağlılar oldu.
Yorumlar (0)
-1°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@