Cumhuriyet Kadınları Derneği Eskişehir Şubesi üyeleri, kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesi için açıklama yaptı.

Haber Merkezi

Kanatlı AVM önünde bir araya gelen üyeler adına konuşan Cumhuriyet Kadınları Derneği Eskişehir Şubesi Başkanı Meserret Doğan, Eskişehir’de kadın cinayetlerinin arttığını, neredeyse her hafta cinayet işlendiğini ifade etti.

Zerin Kılınç, Ayşenur Çolakoğlu ve Tuğçe Can’ın vahşice katledildiğini belirten Doğan, şunları kaydetti:

“Üniversite mahallelerinde 20-25 yaşlarındaki genç kızlarımız öldürülüyor. Katiller yakalanıyor, hapse atılıyor. Hatta bazen hapse de atılmıyor, iyi niyet indirimi alıyor. Sonra yeni bir cinayet… Bu döngü böyle devam ediyor. Türkiye’yi, Eskişehir’i yönetenlere sesleniyoruz, sivrisinekleri kovalamayı bırakın, bataklığı kurutalım. İnsanlarımız işsiz. Ekonomik sıkıntılar toplumu geriyor. İşi olmayan kadın, erkeğin eline bakıyor. İşi olmayan erkek suça sürükleniyor. Geçinemeyen aileler dağılıyor. Dağılan aileler birbirini öldürüyor. Yalnızca kadınlar değil, erkekler de her gün öldürülüyor.”

- “Kadınlar toplumun yarısıdır”

Doğan, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kadınlar toplumun yarısıdır. Kadınlar zincirlerle toprağa bağlı kaldıkça toplumun öteki kısmı göklere yükselebilir mi?” sözünü anımsatarak, kadınların hayattan koparıldığı bir toplumda kimsenin mutlu olamayacağını dile getirdi.

Türk kadını ve erkeğinin sorunları birlikte çözmek zorunda olduğuna işaret eden Doğan, “Kadın cinayetleri erkekleri katil ilan ederek, ‘ölüyoruz’ diyerek, 8 Mart’ta çiçek dağıtarak, toplum ve ahlak düşmanlığı yaparak, kadın hakları maskesiyle devlet düşmanlığı, LGBT şakşakçılığı yapılarak çözülmez” değerlendirmesinde bulundu.

- “Çalışmayan insan kalmasın”

Doğan, kadın cinayetlerinin önüne geçilebilmesine yönelik çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

  • Çalışmayan insan kalmasın. Aileler dağılmasın. İnsanların asgari refahı sağlansın. İnsanlarımız suça sürüklenmesin.
  • Televizyondan şiddet pompalayan kanallar derhal durdurulsun. Aile birliğini, sevgiyi, saygıyı, kadının hak ettiği değeri anlatan yayınlar yapılsın.
  • Okullarımızda kadına, çocuğa, insana saygı ve sevgi eğitimleri verilsin. Test çözerek insan yetiştirilmez.
  • Sanatçılarımız ucuz magazinle değil, örnek aile yaşamlarıyla gündeme gelsin.
  • Metalaşan kadınları değil, sanatçı, sporcu, emekçi kadınları ünlü yapalım. Onları el üstünde tutalım.