İyi işler iyi insanlarla yapılır

Gordion Rotary Kulübü Başkanı Serdar Tomris: Rotary Kulübü, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek için dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur....

14 Eylül 2020, 10:54
İyi işler iyi insanlarla yapılır

Gordion Rotary Kulübü Başkanı Serdar Tomris: Rotary Kulübü, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek için dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur.

SERDAR TOMRİS KİMDİR?

Eskişehir doğumluyum. Sadece bir yıllık Kıbrıs serüveni haricinde tüm hayatımı Eskişehir’de geçirdim. Anadolu üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği mezunuyum. Şu an ikinci üniversite olarak sosyoloji eğitimi alıyorum. Aile işletmelerimiz olan Tomris Makine Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. ve Tomris Paslanmaz Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti’de yönetici olarak çalışmaktayım.

ROTARY KULÜBÜ NEDİR?

Rotary Kulübü, yeryüzünde barış ve iyi niyetin kurulmasına yardımcı olmak, bütün mesleklerde yüksek ahlak standartlarını teşvik etmek için dünya çapında örgütlenmiş bir hizmet kuruluşudur. Başlıca ideası “kendinden önce hizmet” olan Rotary Kulübü üyeleri, bu hedefleri tek bir bireye faydadan başlayarak global düzeye kadar çıkartmak için tarihi boyunca çok çeşitli çalışmalar yapmıştır.

MİSYONUNUZ NEDİR?

1 milyon 200 bini aşkın üyeye sahip Rotary Kulübü, iş ve meslek sahibi insanların, tanışıklık ve dostluk platformunda bir araya gelerek oluşturdukları, yaşadıkları bölgelerden başlamak üzere, ülkelerine, toplumlarına ve global anlamda insanlığa hizmet etmek amacıyla projeler üreten ve bunları gerçekleştirmek için maddi kaynak sağlayacak fonları da yaratan ve geliştiren uluslararası sosyal bir hizmet kuruluşudur.

NE GİBİ ÇALIŞMALAR İÇERİSİNDESİNİZ?

Uluslararası Rotary Kulübü’nün global anlamda birçok ses getiren başarıları arasında Polio (çocuk felci) hastalığının tedavisine yaptığı katkılar da vardır. Dünyanın her noktasında ismini duyuran bu organizasyon birçok ünlü isimden de büyük miktarda bağış ve destek almıştır. Bu isimlerden biri de 300 milyon Dolar bağışıyla Bill Gates’tir.

ESKİŞEHİR'DE NE ZAMANDAN BERİ AKTİFSİNİZ?

Sürekli gelişen ve değişen şartlara uyum sağlama becerisini gösterdiği için dünyanın en büyük sivil toplum kuruluşu olan Rotary Kulübü, 115 yıldır varlığını sürdürmekte ve topluma hizmet etmeye devam etmektedir. Eskişehir ilimizde Bozüyük Rotary Kulübü dahil olmak üzere toplamda 6 Rotary Kulübü vardır. İlk olarak Eskişehir Rotary Kulübü 43 yıl önce faaliyetlerine başlamıştır. Sonrasında Anadolu, Yunusemre, Yazılıkaya ve iki yıl öncede şu an başkanlığını yaptığım Gordion Rotary Kulübü kurulmuştur.

ROTARY KULÜPLERİNİN MASONLARLA BAĞLANTISI OLDUĞU İDDİALARI VAR, BU KONU HAKKINDA NE DERSİNİZ?

Rotary Kulübü’nün masonlukla herhangi bir ilgisi, alakası ve bağlantısı yoktur. Rotary Kulüpleri gizli organizasyonlar değildir. Aksine, tüm toplantılar halka açık bir şekilde ve şeffaflıkla yapılır. Her kulüp bulunduğu bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda belirlediği yıllık hedefleri kamuoyuyla ortak çalışarak gerçekleştirmeyi amaçlar. Bunların yanında Rotary Kulübü, Birleşmiş Milletler’de masası olan tek sosyal toplum kuruluşudur.

ROTARYENLER NASIL İNSANLAR?

Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, gönüllü kuruluşlarda çalışan insanların ölüm oranlarının diğerlerine göre iki buçuk kat daha az olduğu saptanmıştır. Bu durum dünyanın her yerinde ki rotaryenlerin çalışmalarının bir sonucudur. İçinde insan sevgisi olan, yardımlaşmayı bilen, bunu yaparken gönülden yapan herkes rotaryendir. Rotaryenler sağ elin verdiğini sol el bilmesin mantığıyla hareket eder. Türkiye’de Rotary Kulüpleri’nin ön planda olmamasının en önemli sebebi de budur. Walt Disney, Angela Merkel ve Thomas Edison dünya çapında tanınmış bazı rotaryenlerdendir.

GELECEĞE DAİR PLANLARINIZ VAR MI?

Bu yıl yapmayı hedeflediğimiz eğitim, sağlık, kültür, çevre, iş ve meslek, kadın ve çocuklarla ilgili projelerimizin yanında, Eskişehir Gordion İnteract Kulübü’nü de (12-18 yaş arası gençler) kurmak istiyoruz. Ayrıca ses getirici ve farkındalık yaratıcı projeler üretirken, Rotary Kulübü’nün olmazsa olmazı dörtlü özdenetiminden ayrılmadan başladığımız yeni dönemimizde her zaman olduğu gibi Ata’mızın izinde onun ışığında kendimizden önce hizmet etmeye devam edeceğiz.

KENDİNİZİ DAHA SIK TANITMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

Dönemimizde, Rotary kulübünün nasıl bir kuruluş olduğunu sosyal medya ve basında sık sık anlatacağız. Mesleklerinde başarılı ve topluma yararlı insanları kulübümüze kazandırıp beraber hareket etmeye çalışacağız. Yapacağımız sosyal sorumluluk ve farkındalık projeleri ile bizler kadar şanslı olmayan insanlara karşılıksız hizmet edecek ve mutluluğun resmini beraber çizeceğiz.

SON DÜŞÜNCELERİNİZİ ALALIM...

İyi işler iyi insanlarla yapılır. Bizler iyi insanlarız. “Rotary Fırsatlar Yaratır” diyerek başladığımız dönemde iyi niyet, saygı, hoşgörü ve güler yüzün hâkim olacağı bir dönem geçireceğimizi umuyor, teşekkürlerimi sunuyorum.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@