17.08.2019, 00:36

İskandinavya ve Eskişehir…

Seyir Defteri Bölüm 5: İskandinavya ve Eskişehir…
“Bir farklılık yaratmak istiyorsan, dün olanlara cevap vermeye çalışmak yerine yeni şeylere odaklanmak gerekir.” Seth Godin
Seyir defterimizin beşinci bölümünde Eskişehir turizmi için yeni pazarları incelemeye devam ediyoruz. Bu haftaki yazımıza, pazarlama ve iş dünyasının önde gelen isimlerinden Seth Godin’in sözleri eşlik ediyor. Seth Godin’in yukarıda yer alan sözünde bahsettiği gibi, günümüz dünyasında tüketicinin karşısına fark yaratan yenilikler ile çıkmak, sadece turizm sektörü açısından değil tüm sektörler içinde üzerinde durulması gereken önemli bir konudur. Öyle ki, kişisel hayatlarımız için bile bu faktörlerin öneminden rahatlıkla söz edebiliriz. Seyir defterimizin önceki bölümlerine göz atacak olursak, Eskişehir turizminin özellikle son 10 yılda önemli bir gelişim gösterdiğinden bahsetmiştik. Bu pozitif oluşumda, şehrimizin sahip olduğu sosyal ve kültürel yapısının, son yıllarda yapılan etkinlik ve organizasyonların, Frig vadisi ve Odunpazarı bölgesi gibi ilgi çekici tarihi geçmişe sahip bölgelerinin büyük bir paya sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamış olduğu 2018 yılı verilerine göre, Eskişehir’de Belediye ve Bakanlık İşletme Belgesine sahip olan 54 tesis ve 5629 yatak sayısı bulunduğunu, 2019 yılı 1. Çeyrek (Ocak-Mart) istatistiklerinde bu sayının 55 Tesis 6079 yatak sayısı olarak açıklandığını da belirtmiştim. Bu doğrultuda daha önce söylediğim gibi, son yıllarda Eskişehir turizminde yaşanan bu gelişmelerin olumlu bir biçimde büyüyerek devam etmesi gerekiyor. Bu nedenden dolayı, Eskişehir turizmi için sadece yurt içinde değil yurtdışında da yeni pazar arayışlarına yönelmek, yeni kaynaklar sayesinde fark yaratmak gerekiyor. Yurtdışı pazarında Uzakdoğu ülkelerinin nüfusu ve gelişen yapısı ile ilgi çekici bir pazar olduğuna değinmiştik. Bu sefer rotamızı Uzak Doğu gibi farklı bir bölge olan İskandinavya’ya çeviriyoruz. 
Hepimizin bildiği gibi, İskandinav Ülkeleri deyince aklımıza İsveç, Norveç ve Danimarka geliyor. Bu üç ülke özellikle son yıllarda yüksek refah seviyeleri, eğitim imkânları, gelişen ekonomileri ve kişi başına düşen gelir seviyeleri ile ön plana çıkıyor. İlk olarak Danimarka’dan kısaca bahsedelim. Yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve önemli şehirleri arasında Aalborg, Odense, Roskilde yer alıyor. Sağlık ve ilaç sektörünün önde gelen ülkelerinden biri olan Danimarka’dan 2018 yılında ülkemize 326.278 turist gelmiş. Diğer yandan, yaklaşık 10 milyon nüfusu ile İsveç, son yılların en hızlı gelişen ülkelerinin başında geliyor. Başkent Stockholm’ün yanı sıra İsveç’in önemli şehirleri arasında Göteborg, Malmö, Umea yer alıyor. Otomotiv, petrol ürünleri ve ilaç sektörünün dünyadaki öncülerinden biri olan İsveç’ten ülkemize 2018 yılında 384.397 turist gelmiştir. İskandinav ülkelerinin bir diğeri olan Norveç’in nüfusu yaklaşık 5,5 milyon kişi civarındadır. Başkent Oslo’nun yanı sıra Bergen, Trondheim ve Tromso Norveç’in önemli şehirleri arasında yer alır. Özellikle balık üretimi, balık ürünleri, petrol ve petrol ürünleri ile ön plana çıkan Norveç’ten ülkemize 2018 yılında 161.789 turist gelmiştir. 
“Bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur.” Seth Godin
Bu bilgiler doğrultusunda, üç ülkeden ülkemize gelen turist sayısının gün geçtikçe arttığını da unutmadan söylemek isterim. Yaşanan bu büyük artışlar doğrultusunda, İskandinav ülkelerinin şehrimiz içinde yeni bir pazar olduğunu düşünüyorum. Şehrimizin turizm ve tanıtım üzerine çalışan kurum, kuruluş ve yetkililerinin özellikle bu üç ülke ile tanıtım çalışmaları, organizasyon ve proje üretimi üzerine iletişime geçip bağlantılar oluşturmaları Eskişehir turizmi açısından büyük yarar sağlayacaktır. Ayrıca seyir defterimizin dördüncü bölümünde Uzak Doğu ülkelerinde yaşayan kişilerin özellikle termal ve kültür turizmine yönelik büyük ilgilerinin olduğunu söylemiştim. Bu durumun İskandinav ülkeleri içinde geçerli olduğunu hemen belirteyim. Bu yüzden başta termal turizmi ile beraber kültür turizmine yönelik projeler bu ülkelerde yaşayan kişiler için büyük ilgi yaratabilir. Diğer yandan, Uzak Doğu ülkelerinde yaşayan kişiler gibi İskandinav ülkelerinde yaşayan bireylerinde futbola ilgisi olduğuna dikkat çekmek isterim. Eskişehirspor ve bu ülkelerin takımları ile beraber düzenlenecek bir turnuva veya etkinlik ile turizm açısından önemli bir katkı sağlanabilir. İskandinav ülkeleri ile ilgili bu öneriler ve yeni projeler ile Eskişehir turizmini geliştirip yarar sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Seth Godin’in sözünde bahsettiği gibi, hepimizin aklına hem iş hem kişisel hayatımızı etkileyip yönlendirebilecek birçok çarpıcı fikir geliyor ama önemli olan bu fikirleri gerçeğe dönüştürebilmekten geçiyor.
Seyir defterinin yeni bölümlerinde görüşmek dileğiyle…
İletişim:
E-mail: yigitmumcu@gmail.com
Twitter: YigitMumcu
Yorumlar (0)
14°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@