21.01.2019, 10:11

‘İnme’ Yazı Dizisi: İnme Çeşitleri Nelerdir?

İki tip inme çeşidi vardır:
 1.Hemorajik (kanamalı) inme
 2.İskemik inme 

Hemorajik inmede beynin çevresinde veya içinde kanama meydana gelirken ;iskemik inmede beynin bir kısmında kan akımı azalır ya da durur. 
Hemorajik inme beyin içinde veya etrafında kanama ile ortaya çıkar. Hemorajik inmenin birçok nedeni olmakla beraber en sık olanları: 
Beyin atar damarlarında (arter) anevrizma adı verilen zayıf noktalardır. Bu kısımlar patlayarak kanamanın beyne yayılmasına neden olur. Kan damarları da farklı kanama odakları yapabilir.
Beyin içinde yırtılan küçük kan akımı olmayan beyin alanı hasar görür. İnmelerin %80’i iskemiktir. İskemik inme beyni besleyen damarların kan akımı azalacak şekilde incelmesi ile ortaya çıkabilir. Bir diğer iskemik inme nedeni ise damar içi pıhtıdır. Kan beyne ulaşamadığında beyin hücreleri dakikalar içinde ölmeye başlar. Hızlı medikal tedavi hücre hasarının kan akımının tamamen kaybolmadığı ama azaldığı daha geniş alanlarda hasar gelişmesini önlemek açısından çok önemlidir.
 Geçici İskemik Atak: Beyindeki kan akımının geçici ve kısa süreli olarak kesilmesi sonucu oluşur. Gelecek bir inmenin habercisi olabildiği gibi, kalpte darlık veya pıhtı olan bir damarı da işaret edebilir. Oluşan bulguların en geç 24 saat içinde geçtiği bir durumdur. Geçici iskemik atak yaşayan her 3 kişiden birinde 1 yıl içinde yeni bir iskemik inme oluşmaktadır.

İNME BELİRTİLERİ
Kol ve bacakta ,özellikle vücudun sadece bir tarafında ani uyuşukluk ve güçsüzlük hissi.
Ani kafa karışıklığı,konuşma ve anlamada güçlük.
Aniden gözlerden birinde ya da her ikisinde görme kaybı.
Nedeni bilinmeyen ani ve şiddetli baş ağrısı
Ani yürüme güçlüğü,sersemlik,denge ve koordinasyon kaybı.
Sağlıkla kalın..
 

Yorumlar (0)
-4°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@