05.02.2019, 09:20

İki toplantı sayısız fark

CHP pazar günü Porsuk Spor Salonu’nda aday tanıtım toplantısı düzenledi. Eskişehir’de iktidar olan CHP’nin etkinliğini takip ettim. Eskişehir.Net ekibi olarak canlı yayınlar yaparak salondaki havayı takipçilerimize vermeye çalıştık.
AK Parti de bir süre önce aday tanıtım toplantısı yaptı. Doğal olarak CHP’nin toplantısıyla kıyaslandı. Ortada kesinlikle CHP’nin lehine büyük fark vardı. AK Parti’nin toplantısının aksine CHP’nin etkinliği her anı titizlikle ‘ayarlanmış’ bir organizasyondu.
CHP yerel yönetimdeki tecrübesini pazar günü gözler önüne serdi. Abdülkadir Adar yönetimindeki İl Örgütü, çok başarılı bir işe imza attı. Kentin siyasi tarihine geçen bir ‘toplantı’ olduğu konusunda pek çok kişi hemfikirdi.
AK Parti etkinliği ‘yasak savma’ kabilinden yapmış gibiydi...
CHP’liler keyifle, gururla ve mutlulukla işe girişmiş gibiydi...
Yine AK Parti’nin etkinliğinde kısa süreli ‘coşkulu’ anlar vardı. Volkan Doğan kaynaklı coşkular...
CHP’nin toplantısında coşku hep vardı, enerji ara sıra düştü.
AK Parti’nin ‘konuğu’ Mustafa Ataş, Eskişehir’i anlamaktan ve anlatmaktan çok uzaktı. Uzun konuşması da kimseyi motive etmedi. CHP’nin ‘konukları’ Özgür Özel, Veli Ağbaba ve Yunus Emre’ydi. Özellikle Ağbaba ve Özel’in konuşması partilileri mest etti.
Her ikisi de ‘Eskişehir’ temalı konuştu. Özel, CHP’li başkanları CHP’lilere öyle bir anlattı ki başkanlar kendilerini öyle anlatamazdı! Konuşmacı bakamından da CHP açık ara öndeydi.
AK Parti’nin aday tanıtımı hemen hemen hiç konuşulmadı. Etkili olmadı... Akılda bir şey kalmadı... CHP’nin etkinliği devam ederken sosyal medyada, sonraki gün de gazetelerde geniş yer buldu. Muhtemelen bugün de köşe yazarlarının gündeminde olacak. CHP’nin sloganları da hızla yayıldı, akılda kaldı.
Türkiye’nin Eskişehir’i var...
Mutlu, Gururlu, Huzurlu...
AK Parti’nin etkinliğinde lider yok, yol haritası yok, beraberlik yok...
CHP’de ‘komutan’ belli, strateji belli, baltalar gömülmüş... CHP’nin Büyükerşen çatısı altında kampanyayı yürüteceği de belli oldu. Yine parti kimliğinden daha çok Eskişehir’in mevcut durumuna gönderme yapılıyor.
CHP, seçmene ‘Eskişehir neden mutlu, gururlu ve huzurlu’ sorusunu sordurmak istiyor. Bunu başarırlarsa “CHP’li belediye başkanları ya da belediyelerin CHP’de olması” cevabını alacaklarından eminler.
AK Parti kırsal ilçelerde 10 belediyeye sahip ama toplantıda böyle bir hava esmedi, estirilemedi. Kırsalda iki belediyesi bulunan CHP ise “10 belediyeye göz dikmiş” gibi esti gürledi...
AK Parti’nin toplantısını ilk işini yapan acemi bir şirket düzenlemiş gibiydi... CHP’de gönüllülük ve profesyonellik ‘tadında’ bir araya getirilmişti.
AK Parti’nin etkinliği ittifak açısından sıkıntılı değildi. MHP ile uyum göze çarpıyordu. En azından üst yönetimlerde böyleydi. CHP toplantısına ‘Odunpazarı’ damga vurdu denebilir. İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca’yı zaman zaman ‘bunalmış’ gördüm. Nasıl bunalmasın! Özgür Özel “İttifak yapılmayan yerler içimizde yaradır ama kimse olmayacak duaya amin demesin. Tepede ittifak yoksa tabanda vardır” dedi. Sadece bu kadar da değil... CHP’li Özel “Sakın ha sakın” ve “Mesaj alındı mı” gibi cümleler de kurdu.
Bu arada salonun Kazım Kurt’a sahip çıktığını gördüm. Adaylık tanıtımı aynı zamanda Kurt’un adaylığının da ‘garanti’ olduğunu ilan etti. Sıkıntı mı vardı diye sormayın. Defansın arkasına sarkan bazıları son ana kadar ‘muz orta’ bekledi. Bir süre önceki tanıtım toplantısı iptal edilince hayli heveslenmişlerdi.
Sanırım artık vazgeçerler!
Toplantılara yeniden dönelim...
Aday tanıtımını takip eden AK Partili evine “Hayırlısı olsun” diyerek döndü. Biraz umutsuz yani...
CHP’liler ise salondan çıkarken ağzına kadar umut dolmuştu. Hayli motive olmuşlardı yani...
AK Parti gücüyle ve kurumsal kimliğiyle pek bağdaşmayan bir toplantı yapmış oldu. CHP ise tabanını harekete geçirerek, moral vererek ve gövde gösterisi yaparak amacına ulaşmış oldu.
CHP hedefine ulaşacak mı?
AK Parti bu kadar dağınık halde seçimi alabilir mi?
Bu soruların cevabını 31 Mart akşamı öğreneceğiz.
Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@