11.03.2019, 03:14

Hoca’nın anıtı biraz da...

Büyükşehir Belediyesi İstasyon Kavşağı’na Ulus Anıtı dikti. Büyükerşen’in kente ve ulusa hediyesi diyelim. Anıt, Eskişehir’e çok yakıştı... Hoca’nın diğer ‘özenti’ heykelleriyle aynı kefeye koyulmamalı. Bu anıtta tarihimizden çok özel kesitler ve isimler var. Adı da çok güzel; Ulus Anıtı. Ama bu anıtın başka isimleri de var! Hatta isimleri diyelim... Şöyle bir liste yaptım:
•    Demiryolunu yeraltına alan AK Parti, Hatboyu’nda ortaya çıkan güzelim alanı eline yüzüne bulaştırdı. O nedenle bu anıt biraz da Beceriksizliğin Anıtı’dır!
•    AK Parti kendi yaptığı koskoca bulvardan ‘puan’ alamazken Büyükerşen bulvarın bitimindeki kavşağı bile değerlendirmiştir. Bu nedenle anıt biraz da Helal Olsun Anıtı’dır!
•    Hükümet milyon milyon para harcayıp reklam yapamazken Büyükerşen bir hamleyle tüm ülkeye sesini duyurdu. O nedenle o anıt biraz da Hak Edene Yar Helal Olsun Anıtı’dır!
•    O anıt biraz da At Binenin Kılıç Kuşananın Anıtı’dır!
•    O anıt biraz da Adam Bu İşi Biliyor Kardeşim Anıtı’dır!
•    O anıt biraz da Hoca ile Uğraşılmaz Hacım Anıtı’dır!
•    İktidar böyle güzel bir bulvar yaptı ama işletmesini TCDD’ye verdi. TCDD’de işletemedi doğal olarak... Camlar kırıldı, çöpler toplanmadı, havuzlar saksı oldu, tren gitti, lambalar yanmıyor... O anıt biraz da Oynamayı Bilmeyen Gelin Anıtı’dır!

Kazım Kurt nasıl engellendi?
Odunpazarı’nın CHP’li Belediye Başkanı Kazım Kurt, geride kalan beş yılda pek çok sorunla mücadele etti. Kurt’un başını en çok ağrıtan mesele ise iktidar ve bürokrasi kanadından gelen engellemelerdi. Unutan biri çıkıp ‘Kurt nasıl engellendi’ diye sorarsa şöyle cevap veririm. Kazım Kurt...
•    Göz göre göre engellendi
•    Ulu orta engellendi
•    Çatır çatır engellendi
•    Sık sık engellendi
•    Abuk subuk engellendi
•    Açık açık engellendi
•    Gürül gürül engellendi
•    Tuhaf tuhaf engellendi
•    Evire çevire engellendi
•    Enine boyuna engellendi
•    Köşe bucak engellendi
Bir Recep İvedik çıkar ve ‘Say bakalım kim, hangi kurum engelledi’ diye sorarsa ona da “Türk Dışişleri hariç devletin tüm kurumları Kurt’u engelledi, Kurt ile uğraştı” derim.

Kim neye yenilmiş olacak?
Seçimi kaybettiğinde kim neye yenilmiş olacak? Elbette her aday kendi açısından pek çok ‘bahane, sebep’ sıralayabilir. Benim tespitlerim şöyle...
Büyükerşen: Hoca beşinci seçimini kazanamazsa Cumhur İttifakı’na yenilmiş olacak. Burhan Sakallı’nın uygun aday olmasına ve hata yapmamasına yenilmiş olacak. Bir de ‘ikna edici’ bir kampanya dönemi geçirmediği için yenilmiş olacak.
Burhan Sakallı: Sadece Hoca’ya değil belki ondan daha çok hayat pahalılığına yenilmiş olacak. 
Kazım Kurt: Volkan Doğan’a yenilmiş olacak
Volkan Doğan: Kendine yenilmiş olacak
Ahmet Ataç: Bölgenin demografik yapısına yenilmiş olacak
Hasan Tuç: Ahmet Ataç sevgisine yenilmiş olacak

Sakallı haklı çıktı!
Seçimlerin hele hele yerel seçimlerin olmazsa olmazı vaat ya da projelerdir. Başkan adayı neler yapacağına, nelere öncelik vereceğine dair kamuoyuna bilgi vermelidir. Bugüne kadar böyle gördük! Burhan Sakallı ‘Projem yok, hayallerim var’ dediğinde ‘Olur mu öyle şey’ diye dalga geçtik! Hayli üzerine gidildi... Adamcağız neye uğradığını şaşırdı. Sonra başka adaylar proje açıklamaya başladı. Hepsi neredeyse pişman oldu! Denmedik laf kalmadı. Eskişehir’de ‘Şunları şunları yapacağım’ demek çok sıkıntılıymış. Bunu anladık kısa süre içinde... Doymuş bir seçmen var karşımızda... Etkilemek çok zor. Bu arada Sakallı yavaş yavaş ‘hayallerini’ açıklamaya başladı. Proje gibi tepki görmüyor! Sakallı vaatlerini seçmene yavaşça enjekte ediyor. ‘Sizi kurtarmaya geliyorum’ demiyor bu sıcaklık, samimiyet işe yaramış görünüyor.

TOKİ bahçe yapabilir mi?
Atatürk Stadı’nı yıktık, yerine millet bahçesi yapacağız. Kim yapacak? Normalde Büyükşehir’in işi ama belediye CHP’de! O nedenle bahçeyi TOKİ yapacak. Ev, işyeri, avm, rezidans yapan TOKİ bahçe yapabilir mi? Bekleyip göreceğiz... Eskişehir’de ‘yaptırılan’ işlere bakınca TOKİ yine akla yatıyor, iyi bir seçenek gibi duruyor! Sonuçta TCDD’nin bulvar, DSİ’nin park işlettiği şehirden bahsediyoruz.

MHP’yi salona hapsettiler!
MHP Lideri Bahçeli Eskişehir’deydi. Yenikent’teki spor salonunda Cumhur İttifakı seçmeniyle buluştu. MHP bu kentte tabanı olan bir parti. Oyu 90 bini görmüş bir partiden bahsediyoruz. Son seçimde de 50-55 bin oyu var. Bir vekil çıkardı... MHP’nin etkinliği genel başkan gelmişken, hele hele ittifakla ortak düzenlenen bir etkinlik salonda olmamalıydı. Sonuçta o salonlar Volkan Doğan’ın canı sıkıldıkça doldurduğu salonlar... 

Yorumlar (0)
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@