Odunpazarı Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclisi Toplantısı’nda tartışma konusu olan Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi 2. Etap Projesi dair Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Gölge etmeyin yeter, biz konutları yaparız” dedi.

Odunpazarı Belediyesi Meclisi’nde konuşulan Karapınar Gecekondu Önleme Bölgesi 2. Etap Projesi’ne dair Meclis’te sesler yükseldi. Ak Parti BB ve Odunpazarı Belediyesi Grup Başkan Vekili Murat Özcan’ın konuya dair eleştirilerine ise Başkan Kurt, “Gölge etmeyin yeter” diyerek karşılık verdi.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

TOKİ’nin net olmasını istiyoruz

“Öncelikle bir netleşin. Sizin söylediğinize mi inanacağız, milletvekilinin mi yoksa il başkanının mı söylediğine inanacağız? Biz protokoller gereği yapılması gereken işleri TOKİ’yle çok tartıştık. TOKİ’nin plan yapması halinde, bizim önümüze getirdiği planı beğenmediğimiz için biz plan yapma yetkisi istedik. Tartışmalar uzun sürdü ve sonuçta bize verildi. Planı, 18’i yaptıktan sonra bizim uygulamayla ilgili yetkide kuşkumuz var. İstiyoruz, verin diyoruz. Yazılı yetki verin elimizde dursun diyoruz. Bu bir güvencedir. Ama TOKİ ısrarla vermiyor. Devredeceğim bir yetkim yoktur diyor. Dolayısıyla biz bu konuda net olmanızı istiyoruz.”

Odunpazarı Belediyesi yapabileceği işin altına girer

Kazım Kurt, “Biz uzlaşmayı yapacağız, planı projeyi çizeceğiz. Sözleşmeleri yapacağız sonra TOKİ ya gelecek ya gelmeyecek. Bilemeyiz. Hani bütün yetki bizdeydi? Biz yetkiyi almadan bu işi yapamayız. Bize yetkiyi vereceksiniz, buyurun uygulayın diyeceksiniz, yapma yetkisini de vereceksin. Bizim pratikte uygulayacağımız işin görüşmeleriniz biz yapıyoruz. Yaptığımız görüşmelerin mülk sahiplerine hangi partidensin diye sormuyoruz. Liste tabudan geliyor, bölüşüyoruz” dedi.

“Odunpazarı Belediyesi ekonomik güç olarak yapabileceği işin altına girer, yapamayacağını işim altına girmez. Çok kolaysa 2010’dan bu yana yapsaydınız? Elinizi mi tuttular? Etap 1’i yapamamışsınız şu an rezil durumda. Etap 1’deki insanlarla gidip konuşun. Etap 1’deki insanlar daha geçen hafta yönetim hakkını alabildiler. TOKİ’nin sömürüsü hala devam ediyor.”

İnsanlar ödeyeceği taksiti bilmiyor

“Etap 1’de, Vadişehir’de, Ihlamurkent’te insanlar 6 ay sonra kaç lira taksit ödeyeceklerini bilmiyorlar. Böyle bir sözleşme olmaz. Biz bunun için karşı çıkıyoruz. Sözleşme net olur. Ayda 2000 lira taksit bitti bu kadar… Müteahhitten bina aldığın zaman öyle oluyor. Ama TOKİ’den bina aldığınızda böyle olmuyor. Ödedikleriniz faize gidiyor, sizin borcunuz devam ediyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. Bunun protokolünü, sözleşmesini bu şekilde yaparsanız biz razı oluruz dedik TOKİ’ye. Hayır dediler. Böylelikle sürünceme devam etti. Dolayısıyla biz önümüzdeki süreçte uzlaşmayı sağladığımız insanlarla protokolümüz yaparız, inşaatımızı başlatırız. Biz bu konun inşaatını da yapmaya hazırız, o konuda çalışmalarımız sürdürüyoruz. 18 madde uygulaması bittikten sonra görüşmelerimiz yapacağız. Biz oradan TOKİ’nin çekilip vatandaşların özgürce istediği müteahhitle anlaşmasını istiyoruz. Dolayısıyla TOKİ oraya girdiği takdirde birçok yanlışın yeniden ortaya çıkacağına dair kanaatimiz var.”

Seçim yaklaştı diye inşaatlar başladı

Etap 1’de projeye bir bakın, bir de mevcut haline bakın. Bu yanlışlarla iş olmaz. TOKİ bize dava açarken bizim elimiz armut toplamayacak. Biz de ona açacağız. Yanlış olduğunu ortaya çıkardık. 2018 seçiminden önceki verdiğin sözler için başladı inşaatlar, 2022’yiz 4 yıl ötelemeyle yani… Neden? Çünkü seçim yaklaştı.

Yeter ki gölge etmeyin

Projeyi ‘biz yaparız, yet ki gölge etmeyin’ diyen Kurt, “Evet, mahkemeyle durdurduk niye durdurduk? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği ruhsat… Kaçak inşaat yazıyor. Öyle bir sistem kurmuşsunuz ki Odunpazarı Belediyesi’nin üstünde vesayet var. Şehircilik müdürü diyor ki ‘ben el koydum’ niye el koydun? Kaçak inşaata ben izin verdim diyor. Oy birliği kara verdik. Neden verdiniz? Halktan korkutunuz için verdiniz ama arkadan gidip dava açtırıyorsunuz. Korkmuyor musunuz halktan? İmzayı veriyorsunuz oy birliğiyle sonra arkadan dava açıyorsunuz. Biz bu halkın hizmetindeyiz. İstediğiniz kadar engellemeye çalışın. Karapınarı’ı Erenköy’ü Huzur’u Alanönü’nü biz yaparız. Yeter ki gölge etmeyiz. Halk inanıyor bize. Biz orada bu işi yaparız. Yeter ki gölge etmeyiz” dedi.