Genç Tecrübe: Yiğit Önalgil

Yiğit Önalgil Kimdir? 29 yaşındayım ve Eskişehir doğumluyum. Eskişehir Anadolu Lisesi’nden 2010 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tam burslu mimarlık eğitimimi tamamladım. 2015 yılında mezun olmamın ardından...

14 Nisan 2021, 13:47
Genç Tecrübe: Yiğit Önalgil

Yiğit Önalgil Kimdir?

29 yaşındayım ve Eskişehir doğumluyum. Eskişehir Anadolu Lisesi’nden 2010 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Kültür Üniversitesi’nde tam burslu mimarlık eğitimimi tamamladım. 2015 yılında mezun olmamın ardından Eskişehir'e dönerek aile firmamızda çalışmaya başladım. Eskişehir ve Kaş'ta faaliyet gösteren firmalarımız sebebiyle sık seyahat ediyorum. İş hayatı dışında kayak ve dalış en büyük tutkularım. Mesleğimin de gerektirdiği üzere yeni yerler gezmek, görmek de en sevdiğim aktiviteler arasında.

Şirketiniz hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?

Uzun yıllar konut inşaatı alanında faaliyet gösteren Önçağ İnşaat olarak, inşaat faaliyetlerimize devam etmemizin yanı sıra, öğrencilerin konaklayabildiği apartlarımızı işletmekteyiz. Bir diğer firmamız olan Önalgil İnşaat olarak ise 1941 yılından beri kereste sektöründe faaliyet göstermekte olup, bir süre önce inşaat sektörüne de adım attık. Ayrıca kapı, pencere, mutfak, cam balkon vs üretimlerimiz de devam etmekte. Antalya'nın Kaş ilçesinde de faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

İş hayatınız nasıl ilerledi?

Eskişehir'e döndükten sonra, öğrenciyken projelerini çizdiğim ve şantiye halinde olan inşaatlarımız ile ilgilendim. Aynı zamanda yeni projelerin çizimleri ve ruhsat alma süreçleri devam etti. İnşaat işlerimizin yani sıra beş adet apartımızın işletmesi ve organizasyonunda çeşitli değişiklikler yaparak yeni bir sistem oluşturduk. Genel olarak öğrencilerin konakladığı apartlarımızda, kendimizi yenilemeye devam ediyoruz. Ayrıca Kaş'ta Almond Villas adında 4 adet villa inşaatını tamamlayıp, yaz sezonunda işletme olarak misafirlerimizi ağırladığımız bir sistem haline getirdik.

Sivil toplumla ilişkiniz nasıl?

Sivil toplumla ilişkilerim üniversite yıllarımda başladı. Üniversite öğrenci topluluklarında aktif görevler aldım. Türkiye Açıkdeniz Federasyonu’na üye oldum ve denizcilik eğitimi aldım. İstanbul Mimarlar Odası gençlik çalışmalarına katıldım. Memleketim Eskişehir‘e döndükten sonra 2014-2018 yılları arasında TOBB Eskişehir Genç Girişimciler Kurulu çalışmalarında girişimcilik üzerine çalışmalarda yer aldım. Mesleğim ve sektörümle alakalı girişimcilik çalışmalarında öğrendiklerimi ahsapdepom markasını kurarak uygulamaya koymaya başladım. Kaş Turizm ve Tanıtım Derneği bünyesinde turizm ve yerel tanıtımla alakalı çalışmalarda yer aldım. Bu noktada edindiğim tecrübelerimi de memleketim Eskişehir’in tanıtım ve turizm sektöründe uygulamayı ilerleyen yıllarda planlıyorum. Ayrıca insanlara yardım etmeyi seven bir yapım olduğundan, Türk Kızılay Eskişehir Şubesi’nde yardım çalışmalarına destek veriyor ve gönüllü olarak katılıyorum. Pandemi gibi bir dönemde hepimizin birbirine yardımcı olmaya ihtiyacı var ve bende bu ihtiyacımı insanlarla yardımlaşarak karşılıyorum. Sivil toplum hayatımda ileride şehrime ve ülkeme faydalı olacak yerlerde çalışmayı planlıyor ve kendimi ona göre geliştiriyorum.

Kurumsal ve kişisel hedefleriniz nedir?

Önalgil İnşaat bünyesinde Ahşap Depom ismi ile kurmuş olduğum marka ile ısıl işlem fırınında kuruttuğumuz ahşapları internet üzerinden ihtiyaç duyulan ölçülere göre hazırlayıp kargo ile müşteriye ulaştırma sistemi oluşturduk. Masif ahşaptan yapılmış olan tasarım ürünlerimizin de bulunduğu markamız ile üreticilerin ahşap ürünlerini pazarlaması ve satışını yapabileceği bir platform kurma amacı ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir yandan Eskişehir'de apart ve inşaat faaliyetlerimizi tüm hızıyla devam ettirirken, turizm bölgelerinde de inşaat sektöründe aktif olarak devam etme hedefimiz mevcut.

Yorumlar (0)
21
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@