Genç Tecrübe: Ömer Sadık Can

Kimdir? Doğma büyüme Eskişehirliyim. Dört nesilden beridir Eskişehir'de yaşıyoruz. 1990 Eskişehir doğumluyum. Osmangazi Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği bölümünü bitirdim ama aile şirketinde çalışmaya devam ettim. İnşaat mühendisliği...

20 Şubat 2022, 15:14
Genç Tecrübe: Ömer Sadık Can

Kimdir?

Doğma büyüme Eskişehirliyim. Dört nesilden beridir Eskişehir'de yaşıyoruz. 1990 Eskişehir doğumluyum. Osmangazi Üniversitesi'nde inşaat mühendisliği bölümünü bitirdim ama aile şirketinde çalışmaya devam ettim. İnşaat mühendisliği yapma şansım olmadı. Üç erkek kardeşiz. Evliyim iki çocuğum var.

Şirketiniz hangi alanda faaliyet gösteriyor?

Can Uluslararası Ağır Nakliyat, babamın ve amcamın ortaklaşa kurmuş olduğu ve lojistik sektöründe yaklaşık 40 yıla aşkın faaliyeti olan bir firmadır. 1995 yılında şirketleşmesi gerçekleşti. Şu anda Can Uluslararası Ağır Nakliyat ve Can Savunma Teknolojileri olarak iki firmamız var. Lojistik anlamda aklınıza gelen her türlü faaliyeti yapıyoruz. Biz burada depoculuk, nakliyat, malzemelerin gümrüklenmesi, ticaretinin yapılmasına kadar her türlü lojistik faaliyeti hizmeti veriyoruz. Ulusal ve yurt içi faaliyetlerimiz var. Yurt dışında biraz lokalleştik. Orada sadece Balkanlar ve Fransa, Belçika, Hollanda Danimarka'ya kadar hizmet veriyoruz. Şu anda sadece Avrupa ve Türkiye arasında faaliyet gösteriyoruz.

İş hayatınız nasıl başladı?

Benim çocukluğum aslında TIR’ların tepesinde geçti. O zamanlar iki tane TIR’ımız vardı. Biz okuldan geldiğimiz zaman eve girmek yerine o TIR’ların üzerinde oyunlar oynardık. Sektörde çekirdekten yetişme diye bir tabir vardır. Lojistik sektörü inanılmaz değişkenlere sahip bir sektör. Burada bilgi çok fazla önem arz ediyor. Okuyarak değil de biraz daha böyle işin içerisine girerek öğrenilen bilgiler gerekiyor. Biz şansımıza çocukluktan beridir bunu tecrübe edebilme fırsatı bulduk. Babam ve amcam bu konuda çok girişimci ve çalışkan insanlardır. Şirketi çok inanılmaz yerlere getirdiler. Genç olarak aslında bu işin başında durmak oldukça zor fakat eskiden beri üzerine koyarak geldiğimiz için zorlanmıyoruz. Başarılıyız. Lojistik özellikle pandemi sonrasında öneminin ne kadar büyük olduğunu gösterdi. İhtiyacın da git gide arttığı bir sektör. Çok çalışıyoruz ama yaptığımız işten keyif alıyoruz.

Kuruluş yılınızdan bu yana geçen süreyi biraz değerlendirir misiniz?

Bu yıllar çok inişli çıkışlı geçti. Lojistik sektörü her türlü global olaylardan, dünyadaki değişimlerden her şeyden çok farklı çok hızlı bir şekilde etkileniyor. Dünyamız da 1995 yılından bu döneme çok ciddi gelişmeler yaşadı. Öncelikle birinci gelişme dijitalleşme anlamında oldu. Uzaklar yakın oldu diyebiliriz. Artık her türlü bilgiye, her türlü ürüne, her türlü ihtiyaca çok kısa sürede ulaşılabiliyor. Bu durum lojistik sektöründe bitmek tükenmek bilmeyen bir gelişimin önünün açtı. 1995 yılından bu zamana çok radikal değişikliler yaşandı ve alternatif lojistik çeşitleri sürekli üretilmeye başladı. Deniz yolu, hava yolu taşımacılığı, tren ile taşımalar artık yerini kombine taşımalara bırakmaya başladı. İnsanlar maliyeti düşürmek, hacmi arttırmak, organizasyonu kolaylaştırmak için farklı opsiyonları devamlı arıyorlar. Sürekli bir yenilikçilik yapılıyor. Bu da bize şunu sağlıyor; artık Çin'de veya Avustralya'da üretilen bir malzemeyi dünyanın her yerinden çok rahatça temin edebiliyoruz.

Kişisel ve kurumsal anlamda hedefleriniz nelerdir?

Hangi hedefe ulaşırsak ileride daha büyük bir hedef görüyoruz. Bizim şirketimiz yaklaşık 30 sene içerisinde bu seviyeye geldi. Bu aslında ulaşması çok zor bir hedef. Buraya ulaştığımız için mutlu ve gururluyuz. Tabi daha büyük hedeflerimiz var. Sektördeki değişiklilere ayak uydurmak aslında bizim öncelikli hedefimiz. Lojistik sektöründe nihai hedef koymak mümkün değil. Yıllardır zirvede olan bir Microsoft'u, Amazon lojistik sektörü sayesinde geçti. Bugün Elon Musk'tan bahsediliyor. Aslında onun yaptığı işte bir nevi lojistik. NASA'nın roketlerini alıp uzaya taşıyor. Lojistik ucu bucağı sınırı olmayan bir sektör. O yüzden hedefiniz nedir sorusunu düşününce hayal gücüm yetmemeye başlıyor. Fakat dediğim gibi değişimi, sirkülasyonu, sektörel ihtiyaçları hızlı takip edip, kendinizi güncel tutuğunuz sürece hedefleyebileceğiniz şeyler zaten sizi kovalamaya başlıyor. Bizim o yüzden hedefimiz öncelikle işimizi takip etmek. Yaptığımız işi sağlıklı yapmaya çalışıyoruz. Onun içinde ne talep ediyorlarsa net ve kısa bir şekilde cevap vermeye çalışıyoruz. Artık müşteri aramıyoruz. Bu da aslında bir işveren için zaten ulaşılabilecek maksimum hedeflerden bir tanesidir. Birçok hedefi tutturmuş durumdayız. Fakat hedefler kendisini çok hızlı güncelliyor, bizde ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Yorumlar (0)
13
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@