Genç Tecrübe: Nilay Güneş Erdemir

Nilay Güneş Erdemir Kimdir? Eskişehir doğumluyum, ilkokul, Ortaokul ve lise eğitimimi Eskişehir’de tamamladım. Osmangazi Üniversitesi İktisat bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yüksek lisans MBA eğitimimi İstanbul ve New York’ta...

12 Ocak 2021, 12:04
Genç Tecrübe: Nilay Güneş Erdemir

Nilay Güneş Erdemir Kimdir?

Eskişehir doğumluyum, ilkokul, Ortaokul ve lise eğitimimi Eskişehir’de tamamladım. Osmangazi Üniversitesi İktisat bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yüksek lisans MBA eğitimimi İstanbul ve New York’ta sürdürdüm. 2011 yılından bu yana aile şirketimiz Balkan Helva ve Şekerleme’de çalışıyorum. Şu anda pazarlama departman sorumlusu görevini sürdürüyorum aynı zamanda Eskişehir Sanayi Odası meclis üyesiyim ve meclis divan katipliği görevimi sürdürüyorum. Evliyim, henüz çocuğum yok.

Şirketiniz hangi alanda faaliyet gösteriyor?

Balkan Şekerleme ve Helvacısı firmamız gıda alanında faaliyet gösteriyor. 100 yıllık bir aile şirketinden bahsediyoruz. Özellikle Eskişehir’de çok iyi bildiğimiz ve vazgeçilmezimiz olan tahin helvaları, met helvası, nuga helvası, akide şekerleri ve Türk lokumu çeşitlerinin üretimini ve satışını yapıyoruz. Hem kendi şubelerimiz aracılığıyla perakende satışlarımız devam ediyor hem de ihracat yapıyoruz.

İş hayatınızdaki öykünüz nasıl ilerledi?

Ailem 4 kuşaktır Balkan Helva şirketinin sahibi, bende Ailenin tek çocuğuyum iktisat okumaya başladığım zaman aynı zamanda firmada da çalışmaya başlamıştım. Lisans eğitimimi bitirdiğimde yüksek lisans için İstanbul’a ve daha sonra New York’a gittiğimde önce part time satış ve muhasebe departmanlarında daha sonra, tam süreli çalışarak iş tecrübesi edindim. 2011 yılında Eskişehir’e döndüm ve firmamızda çalışmaya başladım. Aile şirketinde çalışmak, kurumsal şirketlerde çalışmaktan çok daha zordur. Belirlenmiş kesin kurallar ya da statüler yoktur. Özellikle Kobilerde anlık işleyişler görülür. Bizde de böyle ilerliyor işler. Başlangıçta çok zorlandım, profesyonel eğitim almış ve kurumsal şirketlerde çalışmış biri olarak, önce bildiklerimi unutarak işe başladım diyebilirim. Türkiye’de ekonomik koşullar, yönetim ve firma stratejilerini geliştirmemizin üzerinde rol oynuyor. Uzun vadeli planlar yapmak çok da akılcı değil bu açıdan, bende iş hayatımda ilerleyişimi kısa vadeli olarak planlamaya başladım. Tabii de önümde babam Alaattin Güneş gibi çok başarılı ve akıllı bir örnek olunca, yarışta kalmak iyice zorlaşıyor. Henüz yolun çok başındayım ve öğreneceğim çok şey var, özellikle babamdan. 10 yıllık iş deneyim için söyleyebileceğim en önemli şey, her şey anlık olarak değişir ve başarı bazen risk almak, bazen riskten kaçınmakta gizlidir.

Sivil toplumla ilişkiniz nasıl?

Kişilik olarak çok sosyal biriyimdir. İş hayatının yanında başka uğraşlarım olması beni memnun ediyor. Sivil toplum kuruluşlarında faaliyette bulunmakta bunlardan biri. Şu anda ESO gıda grubunda meclis üyesiyim ve şuana kadar Eskişehir Sanayi odası meclisine seçilmiş en genç kadın üyeyim. Aynı zamanda TOBB il kadın girişimciler kurulu icra komitesi üyesiyim. Bu tip alanlarda etkin olmayı önemsiyorum ve özellikle kadınların temsil haklarını koruması yönünde bir örnek teşkil etmek istiyorum. Daha etkin, daha katılımcı ve daha göz önünde olmalıyız ki neler yaptığımız ve neler yapabileceğimiz anlaşılsın.

Kişisel ya da kurumsal hedefiniz nedir?

1 yıl önce bana bu soruyu sorsaydınız cevabım çok farklı olurdu, büyük cümleler kurup kocaman hedefler sıralardım. Ama hayat bize bazı dersler veriyor, yıka yıka gelen bir değişimin içindeyiz. Önceliklerimiz, alışkanlıklarımız ve hayata bakış açımız bile değişti. Benim açımdan bundan sonra en önemli şey sağlık ve ailem. İş hayatımızda da bazı revizyonlar yaşadık, ciro ve bütçe hedeflerimiz çoktan rafa kalktı, pek çok sektör uzun süre faaliyetlerine ara verdi. Bu açılardan bakarsak Balkan helva olarak şanslıyız. Benim çok kullandığım bir cümle vardır. Kriz bizim ata sporumuz, şuanda daha önce tecrübe etmediğimiz çok farklı ve derin bir krizdeyiz ama Türkiye’de özel sektör çok güçlüdür ve hızlı refleks alır. Hedeflerime ulaşmak için öncelikle turizm sektörünün tekrar hareketlenmesine ihtiyacımız olduğunu açıklamam gerek. Ama değişimin içinden geçerken, online mağaza ve online satış yöntemlerine ağırlık vermemiz gerektiği aşikar. Balkan helvada 2021 hedeflerimiz online alanda etkin olmak ve bizim kadar geleneksel ürün gamına sahip bir firmanın bu değişimi gerçekleştirmesi gerçekten çok zor. Ama değişim kaçınılmazsa bizde ayak uydurmak zorundayız.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@