Genç Tecrübe: İpek Yafay

İPEK YAFAY KİMDİR? 1989 yılında Eskişehir’de doğdum. 2012 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra birçok farklı iş yaptım. İlk olarak, 23 yaşında KOSGEB’den 47 bin...

16 Mart 2022, 17:29
Genç Tecrübe: İpek Yafay

İPEK YAFAY KİMDİR?

1989 yılında Eskişehir’de doğdum. 2012 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olduktan sonra birçok farklı iş yaptım. İlk olarak, 23 yaşında KOSGEB’den 47 bin hibe ile kendi dershanemi açtım. Hamile kadınların bebeğini geliştiren sabun ürettim. Daha sonra ise belli bir süre ilaç mümessili yaptım. En sonunda ise asıl mesleğim olan ziraat mühendisliğine dönmüştüm. 3-4 yıl boyunca arazi uzun süre çalıştım. Daha son ise kendi dükkanımı açma, kendi işimi kurma gibi bir hayalim vardı. Bunu gerçekleştirerek Magie Concept Flowers’ı kurdum.

ŞİRKETİNİZ HANGİ ALANDA FAALİYET GÖSTERİYOR?

Dükkanımızı ilk kurduğumuzda da büyük bir vizyonumuz vardı. Bugün vizyonumuzun tabanını dolduracak şekilde 250 metrekarelik ürün çeşitliliği çok fazla olan bir mağazamız var. Bununla beraber kişiye özel çiçek tasarımları da yapıyoruz, mekan tasarımları da. Canlı çiçeklerimiz var aynı zamanda yapay çiçeklerimiz de mevcut. Saksıdan tutun birçok farklı çiçek ve çiçeğin aksesuarı olan ürünleri firmamızda bulunduruyoruz. Eskişehir’de bir şeyi iyi yaparsanız çok kısa zamanda adınızı duyurabilmek gibi bir şansınız var. Bu nedenle Eskişehir’de farklı bir şey yaparak ses getirmek istiyordum. Eskişehir hala gelişmekte olan ve aslında çok güzel fırsatları içinde barındıran bir şehir. Bu yüzden burada sevimli çiçekçi dükkanımı açtım. İlk dükkanım yerin altında küçük bir dükkandı. Bu dükkanın sihirli bir yer olmasını istedim. Magie, Fransızca da sihir demek. Bana ve işime uğur getirdi. Böylelikle Eskişehir’e kutu gülleri ve teraryumları biz getirdik.

KADIN GİRİŞİMCİ OLARAK NELER YAŞADINIZ?

Öncelikle, kadın girişimci olmak size şu sabrı çok fazla veriyor. Kendi işinizin sahibi olmak hiç susmayan, sürekli ağlayan bir bebeğe sahip olmak gibi bir şey. Sürekli olarak ona bakmanız gerekiyor. Bu konuda biz kadınlar bence çok daha sabırlı ve detaycı olarak özenliyiz. Bunlar avantajı tabi ki. Dezavantajı ise elbette yorulduğumuz zamanlar oluyor. Biz bayanlar biraz daha korkak yetiştirildik. Bir şeyleri denemek konusunda çekiniyoruz. Ancak bunu bir kere aştığınız zaman arkası mutlaka geliyor. Asıl özgüvenimiz burada başlıyor. Kadınlara tavsiyem öncelikle ne yapmak istediklerini bilmeleri çok önemli. O konuda yetenekleri var mı yok mu bu da ikinci bir detay olarak geliyor. Sabırlı olmak gerekiyor. Çok sevdiğim bir söz vardır. Yedi kez düş, sekiz kez kalk. Biz bunu yapabiliriz. Bu yüzden vazgeçmemelerini ve hayallerinin peşinden koşmalarını öneririm.

KİŞİŞEL VE KURUMSAL HEDEFLERİNİZ NEDİR?

Kişisel hedefim her zaman kendi ayaklarımın üzerinde durabilmek ve kendi hayal ettiğim şeyler hayata geçsin ya da geçmesin bunlar için çabalamaktan vazgeçmemek. Çünkü bir şeyi yapmanızdan ziyade yapamadığınızda bile gösterdiğiniz cesaret bence en önemli şeydir. Bu benim en büyük kişisel hedefim. Firmam için ise en büyük hedefim dükkanımızı aynı zamanda bir kafeye çevirmek doğal yaşam parklarına çevirebilmek istiyorum. Butik oteli olan insanların workshoplar, atölyeler içinde yeni bir şeyler öğrendiği bir yer tasarlamak istiyorum. Çünkü bir kafeye gidip, kahve içmek olmamalı sadece. İnsanlar her gün yeni bir şeyler öğrenebilmeli. Bu da biraz ortam sağlayabilmekle alakalı bir durum. O yüzden böyle bir yer istiyorum.

Yorumlar (0)
13
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@