Genç Tecrübe: Emirhan Çokaygil

Emirhan Çokaygil Kimdir? 1992 Eskişehir doğumluyum. Bir abim birde kardeşim var. İlkokul ve lise eğitimimi Eskişehir de tamamladıktan sonra macera dolu bir üniversite hayatım oldu.  Anadolu Üniversitesi, Empire State Collage ve Azerbaycan...

08 Ağustos 2020, 12:06
Genç Tecrübe: Emirhan Çokaygil

Emirhan Çokaygil Kimdir?

1992 Eskişehir doğumluyum. Bir abim birde kardeşim var. İlkokul ve lise eğitimimi Eskişehir de tamamladıktan sonra macera dolu bir üniversite hayatım oldu.  Anadolu Üniversitesi, Empire State Collage ve Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitelerinde İşletme ve Rusça Uluslararası Ticaret Eğitimleri aldım.

Yaptığım her işte hobilerimde dahil olmak üzere profesyonelleşmeyi seviyorum. Motosiklet kullanmak, dalış, kayak ve atıcılık sporlarında eğitimler aldım. Tercih ettiğim sporlarda profesyonelliği ve dikkati bir an olsun eksik etmemeniz gerekiyor.

Ticari hayatım babam Emin ÇOKAYGİL sayesinde kurucusu olduğu Aktif A.Ş. de çocukluktan gelen bir ilgi ile başladı.  Öte yandan 18 yaşıma bastığım zaman o güne kadar  hobi olarak yaptığım donanımlı dalış sporunu Scuba Schools International bünyesinde Açık Deniz Dalıcısı Eğitmenliği eğitimi alarak  işe dönüştürdüm. Derin dalış, Batık dalışı, Gece dalışı gibi alanlarda uzmanlıklar edindim. Su altı dünyasını herkesin en az 1 kere görmesini benim gibi hayranı kalanlarınsa bu sporu güvenli bir şekilde yapabilmesi için çalışmalarda bulundum. Üniversite çağlarında yaptığım bu mesleği üniversite eğitiminden sonra bırakıp aile şirketimiz Aktif A.Ş. de sorumluluklar edindim. Şuan kardeş şirketimiz Aktif Mobil Teknoloji şirketinin yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim.

Şirketiniz Hangi Alanda Faaliyet Gösteriyor ?

Ben çalışmayı seven hatta çevremdeki herkesin kısmen şikayeti olacak şekilde işkoliğim diyebiliriz. Aktif A.Ş. nin ana sektörü Mağazacılık ve perakende. Eskişehir de BEKO markası ile şehrimizin beyaz eşya ve elektronik ihtiyacına cevap veren, geçtiğimiz yıl kasım ayında yeni konsepti ile hizmete açılan mağazamızın yönetimi ile birlikte Turkcell İletişim Merkezleri ve Turkcell Kurumsal Çözüm Merkezi diye adlandırdığımız şube yönetimlerini gerçekleştiriyorum.

Aile şirketlerinin standart yaşadığı problemlerin önüne geçmek adına aldığımız aksiyonlardan ilki departman ve sorumluluk çizgilerinin belirlenmesi oldu. Şuan 30 kişilik bir çalışma ekibim var Eskişehir ve Bilecik illerinin Turkcell ile kurumsal ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.

İş yaşamınızın öyküsü nasıl ilerledi ?

İş yaşamının içinde doğmuş gibiyim tabi her esnaf aile gibi bende yaz aylarında şirketimizde çalışıyordum ancak kendimi tanıtırken bahsettiğim gibi 18 yaşımda ilk emek karşılığı aldığım işim Dalgıç eğitmenliğiydi. Nasıl başladığından ziyade nasıl devam ettiğini söylemem gerekirse Türkiye de kurumsallaşmasını tamamlayamamış bir çok işletme en fazla 3. Nesilde faaliyetine son vermekte. Bunu artık sektördeki herkes biliyor. Ben şirketimizin depo kademelerinden başlayarak mağaza satış saha satış takım liderliği ve satış müdürlüğü de dahil olmak üzere çeşitli departmanlarda çalıştım. Kurumsallık için, bu yapıya ekonomik bağımsızlık ve yönetim biçimini daim kılmak adına ana şirketimiz Aktif A.Ş. dışında yan şirketlerimizin tek yetkilisi olmayı tercih ettik.  Emin Beyin melek yatırımcı konumunda olduğu ve yönetim kurulunu çekirdek ailemizin oluşturduğu şirketimize abim ve ben sermaye bedellerimizi ödeyerek iştirak ettik ve günden güne iş hacmi ve ticari büyümemize devam ediyoruz.

Sivil toplumla ilişkiniz nasıl?

Sivil toplum ile ilişkim lise çağlarında gerçekleştirdiğim birkaç sosyal sorumluluk projesi ile başladı Bunlardan biri şehrimizin olmazsa olmazı porsuk çayında yapılan bir gösteri dalışıydı. Bende o etkinlikte görev almıştım. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim gibi bayramlarımızı 15 17 yaş arası öğrenciler ile birlikte defalarca su altında kutlayarak farkındalık yarattık.

2017 yılında ise ESGİAD ile yollarımız kesişti. Başkanımız Ulaş Entok ile birlikte Eskişehir Genç işadamları Derneği Yönetimine seçimle geldik. Yoğun ve faydalı bir çalışma süreci geçirdik. Genç ticaret insanlarının rekabetten uzak, birbirleriyle Eskişehir faydasında buluştuğu birçok proje ürettik ve buna devam ediyoruz. Halen ESGİAD  Başkan Yardımcısı olarak görevime devam ediyorum ve yapabileceğimiz projeler adına ciddi mesai harcıyoruz.

Öte yandan ETO Meclis üyesiyim. 2018 yılında Eskişehir Ticaret Odası seçimlerinde ise Başkanımız Metin Güler ile birlikte şehrime hizmet etmek, üstümüze düşen tüm görevleri laiki ile yerine getirmek adına Meclis Üyeliğine seçildim. 2 yıldır Meclis Üyesi olarak görevime devam ediyorum.

Aynı zamanda  ETO Meclisinin en genç üyesiyin. Eskişehir’imize bu ünvanla hizmet etmekten gurur duyuyorum. Bu gururu yaşamama vesile olan Başkanlarım Metin Güler ve Ulaş Entok ile beraberinde destekleyen tüm üyelerimize de bu vesileyle tekrar teşekkür etmek istiyorum.

Aktif AŞ’nin Öyküsü Nasıl Başladı?

Aktif A.Ş. 1994 yılında Kurucusu Emin Çokaygil ile ticari faaliyetine başladı. 60 m2 olan küçük bir mağaza ’da o yıllarda al sat dediğimiz birçok ev gerecini satan bir işletme ile başlıyor öykümüz. Kısa süre içerisinde kurumsal iş yaşamına atılarak Koç Holding bünyesinde BEKO markası ile faaliyetine devam etme kararı alıyor. Günümüzde ise Eskişehir’de BEKO Mağazamız dışında Telekomünikasyon sektöründe Türkiye’de önde gelen bir yapıyı yönetmekteyiz. Turkcell olarak Eskişehir, İstanbul, Bursa, Konya, Kütahya, Bilecik, Uşak olmak üzere 7 il 21 şube ve 300 e yakın çalışma arkadaşımızla Turkcell Kurumsal Çözüm Merkezi olarak adlandırdığımız Eskişehir ve Bilecik illerinin Kurumsal iletişimlerini yönetiyoruz

Kişisel ya da kurumsal hedefiniz nedir?

Birçok insanın hedefi Eskişehirde yaşamak. Ben bu avantajı doğuştan yaşıyorum. Bu sebeple hedef belirmemek gerçekten çok yorucu ve zor.  Eskişehirli olmaktan, Eskişehirde yaşamaktan son derece mutluyum. Herşeyi kararında yaşamayı seven birisiyim. O yüzden yatlar, tekneler, ihtişamlı yaşamlar gibi hedeflerim hiç olmadı. Kişisel hedeflerim arasında en büyüğü Emin beyi yani Babamı emekliliğe ayırmak var. Artık bunca yıllık emeğin yanında hayatın keyfini sürmesini istiyorum. Bu sebeple her gün daha çok çalışıyorum. Son olarak hedef değil ama büyük bir dileği var. Yaşamım boyunca ülkeme ve şehrime yararlı bir birey olmak, yine bu konuda hassas ve hayırlı bir evlat yetiştirmek, sevdiğim kadınla yaşlanmak isterim.

Bu arada bu söyleşi için Cihan Bey, Soner Bey ve tüm Eskişehir.net ailesine teşekkür ederim. Yayınlarınızı keyifle takip ediyoruz ve Eskişehir iş insanlarına kendilerine ifade etme şansı verdiğiniz için ayrıca teşekkürler.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@